Czym jest grubiarka i jakie ma zastosowanie?

pexels mikael blomkvist 8961065

Grubiarka to urządzenie, które często możemy spotkać w zakładach stolarskich. Służy ono do precyzyjnej obróbki drewna i nadawania mu odpowiedniej grubości. Czym dokładnie jest grubiarka, gdzie znajduje swoje zastosowanie i dlaczego powinna stanowić obowiązkowe wyposażenie każdego zakładu stolarskiego? Odpowiadamy.

Grubiarka – czym jest?

Grubiarka jest to urządzenie służące do obróbki miękkiego i twardego drewna. Charakteryzuje ją wysoki stopień precyzji, który pozwala na dokładne cięcie. Rolą grubiarki jest zestrugiwanie warstw drewna w celu nadania elementowi określonego kształtu. Maszyna pozwala na niezwykle precyzyjne gratowanie obrabianego materiału. Wiele dostępnych na rynku modeli pozwala na ich swobodny transport, dzięki czemu można na nich pracować w różnych miejscach.

 

Jakie zalety posiada grubiarka? Największą z nich jest bez wątpienia wysoki stopień dokładności. Jest to zasługa bardzo wytrzymałej, żeliwnej konstrukcji, a także wysokiej jakości noży na wałku. Jest to również bardzo stabilne urządzenie, która pozwala na bezpieczną pracę. Jest ono ciche, a także pozbawione wibracji. Wahadłowy liniał z listwą pozwala na precyzyjne ustawienie kąta pracy. Zakres wynosi od 45 do 90 stopni. 

Grubiarka – gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Grubiarka jest urządzeniem, z którym najczęściej możemy się spotkać w zakładach stolarskich. Jej zadaniem jest przygotowanie materiału do dalszej obróbki. Umożliwia ona wykonanie wysokiej jakości produktów. Jej działanie polega na nadawaniu drewnianemu elementowi konkretnego kształtu oraz grubości. Użycie grubiarki jest bardzo opłacalne, ponieważ znacząco redukuje koszta obróbki drewna, a także zapewnia pełną kontrolę nad jakością produkowanych wyrobów.

 

Zakłady stolarskie często otrzymują drewno, które jest nierówne. Użycie grubiarki sprawia, że nie jest ono bezużyteczne i może zostać wykorzystane do dalszej pracy. Pozwala ona dostosować drewno do swoich indywidualnych potrzeb. Jest to maszyna, która jest nieoceniona w pracy stolarza.