Kapsuła tlenowa i jej wykorzystanie w praktyce

pexels linkedin sales navigator 2182979

Korzystanie z komór hiperbarycznych cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Metoda ta wykorzystuje czysty tlen oraz warunki wysokiego ciśnienia. Za jej pomocą leczyć można wiele różnych schorzeń. Czym jest i dlaczego warto z niej skorzystać? Podpowiadamy. 

Kapsuła tlenowa – czym jest?

Kapsuła tlenowa nazywana jest także komorą hiperbaryczną. Jest to specjalne, szczelnie zamknięte pomieszczenie, które służy do terapii hiperbarycznej. Terapia hiperbaryczna to zabieg leczniczy, który opiera się na wykorzystaniu czystego tlenu w warunkach wysokiego ciśnienia. Może osiągać ono wartości nawet trzy razy wyższe niż w naturalnych warunkach. Zabieg ten pozwala na dostarczenie do komórek zwiększonych dawek tlenu.

Leczenie chorób z wykorzystaniem tlenu i wysokiego ciśnienia nazywamy hiperbarią tlenową (HBO). W naturalnych warunkach jedynie część tlenu przenika do komórek organizmu. Uzależnione jest to od stopnia ukrwienia danego obszaru. W warunkach podwyższonego ciśnienia tlen ma zdolności do przenikania do nawet nieukrwionych komórek. Osoby zainteresowane tego typu zabiegiem zachęcamy do sprawdzenia w wyszukiwarce hasła kapsuła tlenowa w Lublinie.

Kapsuła tlenowa – kiedy warto skorzystać?

Z terapii hiperbarycznej warto skorzystać w sytuacji, kiedy zmagamy się ze schorzeniami wymagającymi poprawy procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Terapia ta hamuje również procesy starzenia, a także wspomaga odżywianie i regenerację komórek. Warto wiedzieć, że w przypadkach niektórych chorób zabiegi hiperbaryczne refundowane są przez NFZ. Kiedy warto z nich skorzystać?

Kapsuła tlenowa jest znakomitym miejscem do leczenia choroby dekompresyjnej, która dotyka najczęściej nurków i pilotów. Jest ona również zalecana w przypadku zatrucia tlenkiem węgla. Innymi schorzeniami, w których leczeniu pomóc może skorzystanie z komory hiperbarycznej są: urazy mięśniowo-szkieletowe.