Witaminy – polski produkt eksportowy

witaminy

Obecnie zastosowanie witamin i minerałów jest powszechnie znane. Wiele osób wie, jak na układ odpornościowy wpływa kwas askorbinowy oraz ma pojęcie, że np. witamina D wraz z witaminą K wspierają funkcjonowanie układu kostnego. Dla niektórych nadal pozostaje jednak tajemnicą, kiedy nauka poznała właściwości witamin oraz fakt, że duży udział w rozpowszechnieniu tej wiedzy miał Polak.

Pierwsze karty kroniki witamin

Dzisiejszy wpis ma na celu zwiększenie świadomości dokonań w obszarze biochemii, jakie wiążą się z postacią Kazimierza Funka. To właśnie on jako pierwszy wyodrębnił z otrąb ryżowych związek chemiczny znany dziś jako witamina B1. Jemu też zawdzięcza świat nazwę “witamina”, która jest połączeniem dwóch łacińskich określeń: vitae (życie) oraz amine ( związki zawierające azot). Po raz pierwszy użyto jej w 1912 r. Udział w “światowej premierze witaminy” także miał Polak. Był nim Ludwik Rajchman, ówczesny wydawca branżowego pisma Journal of State Medicine, na łamach którego Funk opublikował wnioski ze swoich badań.

Kazimierz Funk swojego pionierskiego odkrycia dokonał poza granicami Polski. W jego rodzinie nauki medyczne były przedmiotem codziennych rozmów; lekarzem był ojciec zasłużonego naukowca. On sam szybko wyemigrował. Najpierw do Szwajcarii, gdzie studiował biologię i chemię. Miejscem pracy zawodowej był natomiast Paryż i mieszczący się tam Instytut Pasteura, a potem Uniwersytet Berliński, lecz stolica Niemiec nie była ostatnim przystankiem w podróżach polskiego naukowca. Badania nad pożytecznymi właściwościami witamin Funk rozwinął w największym stopniu w angielskim Instytut Medycyny Zapobiegawczej Listera i kontynuował je w USA.

Już na początku XX wieku dowodzono, że na rozwój chorób takich jak gnilec, krzywica, beri-beri wpływ ma nieodpowiednie odżywianie. Znalezienie powodów występowania ostatniej z wymienionych przypadłości (rozpowszechnionej w Azji, objawiającej się nerwobólami, osłabieniem i porażeniem mięśni) szczególnie interesowało Kazimierza Funka. Potwierdził przypuszczenia innych badaczy, że nie wszystkie pożyteczne związki chemiczne, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, organizm jest w stanie samodzielnie wytworzyć.

Witaminy współcześnie – gdzie ich szukać?

Ponad sto lat później, o potrzebie uzupełniania witamin i minerałów słychać na każdym kroku i wciąż są przedmiotem badań naukowców. Wiadomo już, że wiele codziennie spożywanych produktów zawiera zwiększone ilości określonych związków chemicznych, dlatego zaleca się włączanie ich do zbilansowanej diety. Aby dowiedzieć się, czy organizm ma niedobory witamin, wystarczy zgłosić się do najbliższego punktu laboratoryjnego i zlecić badanie krwi.

Uzupełnianie ilości witamin to często zadanie postawione przed suplementami diety. Wybór odpowiednich preparatów jest bardzo szeroki. Dzieje się tak za sprawą bogatej oferty produktów dostępnych w aptekach oraz sklepach specjalistycznych. Zakup witamin i minerałów można zrealizować także online. To wygodna alternatywa, zwłaszcza teraz, gdy warunki dyktowane przez pandemię utrudniają swobodne przemieszczanie się.