Wybieramy oprogramowanie serwerowe dla firmy

oprogramowanie firm

Dynamiczny rozwój działalności biznesowej w Internecie sprawia, że wciąż rośnie zapotrzebowanie na serwerowe oprogramowanie komputera. Korzystać mogą z niego nie tylko firmy funkcjonujące w sektorze e-commerce oraz strony o dużej częstotliwości odwiedzin, ale także przedsiębiorstwa zajmujące się np. hostingiem WWW lub w inny sposób wykorzystujący możliwość współdzielenia zasobów i plików. Oprogramowanie serwerowe okazuje się przydatne do wewnętrznego udostępniania danych pomiędzy stanowiskami pracy. Które produkty szczególnie zasługują na polecenie? Sprawdzamy!

Przyjazna rodzina systemów operacyjnych Windows Server

Microsoft słynie na całym świecie przede wszystkim ze swoich systemów operacyjnych przeznaczonych dla indywidualnych użytkowników. Niemniej oferta giganta z Redmond jest znacznie szersza i zawiera się w niej również specjalistyczne oprogramowanie serwerowe. Do obsługi serwerów w przedsiębiorstwach służy Windows Server. Kolejne edycje tego oprogramowania są sukcesywnie udoskonalane przez Microsoft. Głównym kierunkiem rozwoju jest wsparcie dla technologii opartej na współdzieleniu i przechowywaniu plików w chmurze.

Każdy system operacyjny z rodziny Windows Server umożliwia zarządzanie siecią lokalną, przygotowywanie aktualizacji, migrowanie środowiska oraz zarządzanie lokalnymi magazynami składowania danych. Warto wiedzieć, że w przypadku niektórych systemów serwerowych dostępnych jeszcze w sklepach, Microsoft zakończył wsparcie techniczne. Taka sytuacja dotyczy wszystkich wariantów edycji Windows Server 2008. Użytkownicy pozostałych wersji oprogramowania wciąż będą mogli pobrać aktualizacje i nie muszą spieszyć się z przeprowadzeniem pełnej migracji do Microsoft Azure, czyli platformy chmurowej.

Najnowsze wersje Windows Server — opis czterech produktów

Ofertę oprogramowania serwerowego godnego rekomendacji można zawęzić do czterech wersji oprogramowania: Windows Server 2016 Standard i Essentials oraz Windows Server 2019 Standard i Essentials. Już na pierwszy rzut oka widać, że podobieństw pomiędzy wersjami jest dużo. Wszystkie mogą zostać wykorzystane zarówno w domu, jak i firmie, ponieważ posiadają komercyjny typ bezterminowej licencji. Każdy z wymienionych rodzajów ma prawo być przypisany wyłącznie do jednego stanowiska.

Dobrze sprawdzone w warunkach biznesowych oprogramowanie Windows 2016 Standard jest w pełni przygotowane do pracy w chmurze, a dzięki zastosowaniu metody Zero-Trust środowisko jest doskonale zabezpieczone przed zewnętrznymi zagrożeniami. Uproszczoną wersją tego oprogramowania jest Windows Server 2016 Essentials, które posiada łatwy w obsłudze interfejs. Co więcej, większość operacji można wykonać bez udziału administratora.

Na pewno warto posiadać najnowszą wersję, czyli Windows Server 2019 Standard lub Essentials. To w dużej mierze zaktualizowana odsłona Windows Server 2016 — jeszcze bardziej wydajna i niezawodna. Udoskonalono w niej m.in. chroniące wrażliwe aplikacje wirtualne maszyny oraz wdrożono prewencyjną ochronę przed atakami i exploitami zero-day. Każdy z wymienionych produktów można kupić na stronie producenta lub u certyfikowanego sprzedawcy (np. w sklepie Soft360.pl).