Czym jest diazepam i kiedy się go stosuje?

lek na recepte

Diazepam to jeden z leków, który wydawany jest tylko i wyłącznie na receptę. Co więcej, jego zażywanie powinno odbywać się pod całkowitą kontrolą lekarza. Poniekąd diazepam wykorzystywany jest w leczeniu różnorodnych lęków, zaburzeń dotyczących skurczy mięśni, a także i drgawek. Niemniej jednak czym dokładnie jest diazepam i kiedy powinno się go stosować?

Czym jest diazepam?

Jak zostało to już wspomniane, diazepam jest jednym z leków wydawanych na receptę. Zalicza się on do grupy medykamentów, które fachowo określane są mianem benzodiapezanów. Lek ten działa poprzez zwiększenie aktywności jednego z neuroprzekaźników, a dokładniej neuroprzekaźnika GABA, który znajduje się w mózgu. Warto w tym momencie podkreślić, że same w sobie neuroprzekaźniki są substancjami przechowywanymi w komórkach nerwowych. To właśnie one odpowiadają za przekazywanie informacji. Wspomniany już przekaźnik GABA, na który oddziałuje diazepam, działa jednocześnie jak naturalne ukojenie nerwów. Działa on bowiem w sposób hamujący nadmierną reakcję układu limbicznego, podwzgórza, a także i samego wzgórza. Ma on za zadanie zmniejszyć lęk i pomóc zachować swoistą równowagę wewnętrzną. Diazepam jest lekiem, który ma za zadanie neuroprzekaźnik GABA podbudzić do jeszcze aktywniejszej i bardziej wytężonej pracy.

Kiedy stosuje się diazepam?

Diazepam jest lekiem o działaniu uspokajającym i relaksującym. Zwykle stosuje się go w leczeniu drgawek, a także nadmiernych skurczów mięśni. Jednocześnie w medycynie, diazepam ma o wiele szersze zastosowanie. Podawany jest on bowiem pacjentom na odwyku, w celu zmniejszenia objawów odstawienia alkoholu, zaś z drugiej strony jest on również zalecany pacjentom przed zabiegami chirurgicznymi. Wówczas pomaga się on im uspokoić i wyciszyć. Diazepam- jak każdy inny lek- może również wywołać szereg działań niepożądanych. Do najczęstszych z nich zalicza się nadmierną senność i problemy z koncentracją. Jednak warto zauważyć, że często efekty uboczne mogą się w ogóle nie pojawić, gdyż wszystko zależy od danego organizmu.

Jak szybko wchłania się diazepam?

Szybkość z jaką nasz organizm będzie wstanie przyswoić sobie diazepam, jest uzależnione przede wszystkim od formy w jakiej lek ten został podany. Niemniej jednak warto podkreślić, że diazepam jest lekiem, który wchłania się dość szybko z przewodu pokarmowego. Równie szybko przenika on do ośrodkowego układu nerwowego. Można powiedzieć, że w przypadku diazepamu w formie tabletek, jest on wstanie osiągnąć maksymalne stężenie w organizmie już na 30 do 90 minut od jego podania. Kolejno jest on metabolizowany w wątrobie i wydalany wraz z moczem. Działanie diazepamu jednak może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Jest to lek wydawany tylko i wyłącznie na receptę. Wynika to z faktu, że jego zbyt wysokie dawki mogą wywołać działanie narkotyczne. Również tylko lekarz ma prawo zadecydować o włączeniu leczenia diazepamem. Nie powinno ono trwać dłużej niż 4 dni. Ważne jest również dopasowanie dawek leku do predyspozycji pacjenta.