Problemy finansowe dużej części polskiego społeczeństwa wynikają z faktu, że w dzieciństwie nie uczono nas oszczędzać. Wprawdzie gospodarowania finansami wciąż nie uczy się w polskich szkołach, jednak możemy we własnym zakresie nauczyć nasze dzieci oszczędzania? Poniżej kilka sprawdzonych sposobów jak nauczyć dziecko oszczędzać.
Nauczmy się zarządzać finansami
Wielu rodziców nie uczy swoich dzieci zarządzania finansami, gdyż nie ma o tym zielonego pojęcia. Jeżeli chcemy, żeby nasze dzieci w przyszłości uniknęły problemów, musimy dawać im dobry przykład. Jeśli jeszcze tego nie potrafimy, powinniśmy jak najszybciej nauczyć się oszczędzać. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uczyć się razem z dzieckiem. Pamiętajmy, że dzieci przejmują od nas to co widzą (uczą się przez obserwację), a nie to co im mówimy. Możemy wspólnie z najmłodszymi domownikami planować posiłki, tworzyć listy zakupów, śledzić gazetki promocyjne mnp Egazetka. Jeżeli potraktujemy oszczędzanie jako fajną zabawę, możemy z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że dziecko się w nią zaangażuje.
Dawanie dzieciom kieszonkowego
Zamiast kupować dziecku wszystko czego sobie zażyczy, lepiej jest dawać mu kieszonkowe. Nawet niewielka kwota udostępniana co miesiąc może nauczyć młodego człowieka gospodarowania finansami. Jeżeli naszemu dziecku zależy na jakiejś zabawce, powiedzmy mu, że musi na nią uzbierać. W ten sposób będzie zmuszone do odraczania natychmiastowych przyjemności w imię wyższego celu.
Nauka poprzez zabawę
Dzieci uczą się najłatwiej poprzez zabawę. Do tego celu można użyć gier typu Monopol. Z młodszymi dziećmi można bawić się przy użyciu plastikowych monet lub żetonów. W zabawach pokazujmy im, że żeby otrzymać jakąś rzecz, muszą za nią zapłacić określoną kwotę. Ważne jest, żeby zacząć edukację finansową dziecka w jak najmłodszym wieku. Być może to właśnie dzięki niej nie wpadnie ono w przyszłości w finansowe tarapaty.
Pozwólmy dzieciom zarabiać
Wielu rodziców krzywo patrzy na pracę zarobkową dzieci. Uważają oni, że najmłodsi powinni cieszyć się dzieciństwem, a nie troszczyć się o przyziemne sprawy. Warto jednak zdać sobie sprawę, że rolą dorosłych jest przygotowywanie dzieci do dorosłego życia (jeżeli chcemy, żeby nasze pociechy w przyszłości dobrze sobie radziły, powinniśmy dać im wędkę, a nie rybę). Nikt nie każe dzieciom podejmować etatowej pracy. Jednak umycie samochodu wujka za niewielką opłatą z pewnością im nie zaszkodzi. W ten sposób nauczą się czym jest praca.
Załóżmy dziecku konto w banku
Młodsze dzieci mogą oszczędzać pieniądze w skarbonce, natomiast starszym możemy założyć konto w banku. Niektóre banki oferują możliwość założenia konta już dzieciom od 13 roku życia. Warto wykorzystać taką możliwość
Zaangażujmy dzieci w planowanie wydatków
Starsze dzieci można zaangażować w planowanie wydatków rodziny i oszczędzanie. Wspólnie z nimi możemy tworzyć miesięczny budżet i planować na co wydamy posiadane pieniądze. Dzięki temu dzieci będą uczyły się o finansach, a dodatkowo poczują się dorosłe, gdyż zaangażowaliśmy je w tak poważne sprawy.