Zasady profilaktyki okulistycznej

poradnia okulistyczna

Prawidłowa profilaktyka okulistyczna pozwala cieszyć się dobrym wzrokiem długie lata. Niestety coraz mniej osób pamięta o tym, by regularnie badać narządy wzroku. Jak zatem powinna przebiegać profilaktyka? Kiedy warto udać się do lekarza, by szybko wykryć schorzenia grożące nawet utratą widzenia? Oto poradnik dla każdej osoby, która chce zadbać o swój organizm w sposób kompleksowy.

Czym spowodowane są choroby oczu?

Na rozwój chorób oczu wpływa wiele czynników. Mogą to być przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Jeśli w rodzinie występowały jakieś choroby, na przykład jaskra czy wady wzroku, prawdopodobieństwo ich wystąpienia w kolejnych pokoleniach jest znacznie wyższe niż w przypadku rodzin nieobciążonych genetyką. Obecnie coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem przez rozwój technologiczny. Wielogodzinne oglądanie telewizora czy komputera sprawia, że młodzi ludzie muszą dość wcześnie udać się do okulisty po pomoc.

W wielu przypadkach przyczyną schorzeń są złe nawyki, na przykład nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów, a także zła dieta. Kolejnym elementem odgrywającym bardzo ważną rolę w chorobach oczu jest wiek. Zaćma czy zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) to choroby, które dotkną prawie wszystkie osób w podeszłym wieku. Wczesne rozpoznanie i leczenie odgrywa w tych przypadkach kluczową rolę, Dlatego profilaktyka okulistyczna opiera się na regularnych badaniach i zdrowym trybie życia.

Regularne badania wzroku

Badania wzroku należy przeprowadzać już w okresie dziecięcym. To właśnie wtedy należy dobrać pierwsze okulary lub skorygować zeza. Rodzice muszą także pamiętać, by od najmłodszych lat przekazywać dobre przyzwyczajenia, na przykład dotyczące odrabiania lekcji w prawidłowo oświetlonym pomieszczeniu. Bardzo ważne jest także ograniczenie czasu, jaki młody człowiek przebywa przed ekranem komputera lub telewizora. O oczy powinny również zadbać kobiety w ciąży. Istotną rolę zarówno w przypadku dzieci, jak i przyszłych mam odgrywa dieta bogata w witaminę A.

Lekarze podkreślają także, że należy regularnie sprawdzać swój wzrok. Wizyta w gabinecie okulistycznym nie zajmuje dużo czasu a wykonanie podstawowych analiz, w tym badania dna oka pozwala wykryć poważne schorzenia. Istotne jest także dbanie o wzrok podczas upalnych letnich miesięcy, gdy promienie słoneczne, a tym samym promieniowanie UV, są bardzo intensywne. W trakcie wakacji, zarówno w Polsce, jak i podczas wyjazdów, należy pamiętać o wysokiej klasy okularach słonecznych z filtrem UV.

Dlaczego profilaktyka okulistyczna jest tak ważna?

Profilaktyka jest najlepszą metodą przeciwdziałania rozwijaniu się różnorodnych chorób. Przypominają o tym pracownicy Centrum Leczenia Chorób Oczu PRYZMAT:

Niestety większość osób z problemami okulistycznymi trafia do nas znacznie za późno. Wiele chorób oczu można zatrzymać, ale tylko w pierwszych stadiach zaawansowania. Cały czas przychodzą do nas ludzie, którzy zbagatelizowali pierwsze objawy chorób i teraz walczą o utrzymanie widzenia. Takim sytuacjom można zapobiec poprzez regularne wizyty w gabinetach okulistycznych, gdzie przeprowadzane są najważniejsze badania. Medycyna zrobiła wielki krok naprzód, jednak przy niektórych schorzeniach lekarze dalej są bezsilni. Zdiagnozowanie każdej choroby, nie tylko oczu, powinno odbywać się bardzo szybko. Pamiętajmy zatem, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.