Kabaczek – charakterystyka, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w kuchni

kabaczek

Kabaczek to warzywo, po które coraz chętniej sięgają polscy ogrodnicy. Współcześnie jest on dostępny w wielu odmianach, które różnią się między sobą kształtem, smakiem czy kolorem. Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem nasion kabaczka?

Kabaczek – podstawowe informacje

Kabaczek jest odmianą dyni zwyczajnej. W Polsce jest on znany również pod nazwą cukinia. Jadalne owoce kabaczka mają postać wydłużonych jagód, które osiągają od 10 do 40 centymetrów długości. Przekrojony kabaczek wyglądem przypomina ogórka. Jego miąższ może ważyć nawet do 3 kilogramów. Łodygi rośliny mogą być płożące lub wzniesione, korzeń jest długi (osiąga nawet do 2 metrów długości), palowy. Liście są sercowate lub okrągłe, osadzone na długich ogonkach. Kabaczki posiadają efektowne, intensywnie żółte kwiaty, które zapylane są przez owady. Kwiaty są rozdzielnopłciowe – jedna roślina wytwarza najpierw męskiej, później żeńskie kwiaty.

Kabaczek – zastosowanie w kuchni

Choć kabaczek na tle innych warzyw nie wyróżnia się wysoką zawartością składników odżywczych, jest bardzo chętnie wykorzystywany w kuchni przez swoje walory smakowe. Kabaczek wybornie smakuje grillowany, duszony i pieczony. Na jego bazie można przygotowywać makarony, zapiekanki, surówki i sałatki. Grillowany kabaczek jest znakomitym uzupełnieniem kanapek. Bardzo modne jest przygotowywanie kabaczków faszerowanych (na przykład mielonym mięsem i warzywami).

Kabaczek jest warzywem niskokalorycznym, dlatego może być spożywany przez osoby odchudzające się. Jego wielkim atutem jest brak kumulowania szkodliwych dla ludzkiego organizmu metali ciężkich, dzięki czemu może być włączony nawet do diety małych dzieci.

Warto wspomnieć, że do jedzenia nadają się nawet efektowne kwiaty kabaczka – mogą one stanowić ozdobę wykwintnych potraw.

Kilka słów o uprawie kabaczka

Kabaczek nie należy do roślin szczególnie trudnych w uprawie. Przy odrobinie starań poradzą sobie z nim nawet początkujący ogrodnicy.

Uprawa kabaczka powinna odbywać się na stanowiskach ciepłych i dobrze nasłonecznionych. Idealne podłoże jest żyzne, przepuszczalne, o obojętnym pH. W zależności od naszych potrzeb możemy uprawiać roślinę z rozsady lub sadzić ją wprost do gruntu. W tym miejscu trzeba pamiętać, że nasiona kabaczka można wysiewać do gruntu, gdy ryzyko przymrozków praktycznie już nie istnieje (w polskich warunkach jest to najczęściej koniec maja).

Pamiętajmy, że kabaczków nie należy sadzić na stanowiskach, gdzie w poprzednich sezonach rosły rośliny zaliczane do rodziny dyniowatych. Dobrym przedplonem będzie natomiast sałata, szpinak lub rzodkiewka.

W przypadku kabaczków bardzo ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi są regularne podlewanie i odchwaszczanie (usuwanie chwastów jest ważne zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu warzywa).

Sadząc kabaczki w ogrodzie musimy mieć na uwadze, że rośliny te mają tendencję do intensywnego rozrastania się. Z tego względu konieczne jest zachowanie dość dużej odległości pomiędzy sadzonkami.

Nasiona kabaczka – jak wybrać najlepsze?

Jeżeli zależy nam na stworzeniu okazałej uprawy kabaczków, powinniśmy zdecydować się na zakup wysokogatunkowych nasion. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nasiona roślin mogą bardzo się od siebie różnić. Zakup słabej jakości nasion na wagę to ryzyko, że rośliny nie wykiełkują lub też nie będą okazałe (mogą również okazać się chore). Z tego też względu doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby wybierać tylko nasiona kabaczka firmowane logo renomowanych producentów, którzy działają na rynku od dłuższego czasu.