Mulczowanie gleby w rolnictwie zaliczane jest do podstawowych elementów uprawy konserwującej. Pozostawienie mulczu po żniwach tworzy na polu warstwę ochronną, która zabezpiecza glebę przed erozją wodną i powietrzną aż do wczesnej wiosny. Mulczująca warstwa organiczna pomaga też regulować temperaturę gleby i służy jako darmowy, organiczny nawóz.
Po co mulczować ściernisko?
Mulcz pozostawiony na polu w okresie od jesieni do wiosny jest doskonałym sposobem na ochronę gleby i wzbogacenie jej w substancje pokarmowe dla przyszłych upraw. Jego obecność ogranicza też wzrost chwastów – warstwa organiczna uniemożliwia wschody niechcianych roślin. W przypadku uprawy kukurydzy mulczowanie ścierniska pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się omacnicy prosowianki w kolejnym sezonie.
Sam zabieg mulczowania polega na ścięciu i rozdrobnieniu resztek pożniwnych, zwykle międzyplonów ścierniskowych lub słomy. Tak przygotowane resztki zostawia się na polu, dzięki czemu stopniowo rozkładają się, by na wiosnę wzbogacić glebę. Do ścinania i rozdrabniania często twardych resztek pożniwnych używa się specjalnych maszyn – kosiarek mulczujących, nazywanych też rozdrabniaczami lub po prostu mulczerami.
Kosiarki mulczujące do gleby rolnej
Z zalet mulczowania korzysta nie tylko rolnictwo. Zabieg wykonywany jest w przemyśle leśnym, utrzymaniu zieleni miejskiej, a nawet w prywatnych ogrodach. Szukając maszyny do uprawy pola, warto zwrócić uwagę na niemieckie mulczery Sauerburger z oferty firmy KAGRO. Przyjrzyjmy się sztandarowemu modelowi, cieszącemu się dużą popularnością w Polsce.
Kosiarka Sauerburger Albatros wyróżnia się wysokim otworem wlotowym i kształtem obudowy, który zapewnia optymalne rozdrobnienie i równomierne pokrycie pola mulczem. Na efekty mulczowania wpływa też duża średnica rotora oraz zamknięte w obudowie przeciwnoże. Do regulacji głębokości pracy w zależności od potrzeb można wykorzystać rolki lub koła podporowe.
Olbrzymią zaletą kosiarek mulczujących Sauerburger Albatros jest składanie do transportu. Po zakończeniu pracy rozdrabniacz można złożyć automatycznie (za pośrednictwem systemu hydraulicznego), bez konieczności wychodzenia z kabiny ciągnika. Kolejną cechą wyróżniającą ten model na tle konkurencji jest solidna skrzynia biegów i duże, automatycznie napinane pasy klinowe, które przenoszą napęd na wał wirnika. Za wyborem tego niemieckiego mulczera przemawia też olbrzymie, bo ponad czterdziestoletnie doświadczenie producenta, które jest gwarancją solidności i niezawodności.