Deski, dyski, pasy i kliny – czyli akcesoria do przemieszczania pacjentów. Jak to działa?

wozek inwalidzki

Opiekunowie osób niepełnosprawnych, każdego dnia muszą zmagać się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest konieczność bezpiecznego przemieszczania pacjentów z niedowładami kończyn. Aby przemieszczanie było bezpieczne nie tylko dla osoby niepełnosprawnej, ale i dla jej opiekuna, warto korzystać z dostępnych na rynku akcesoriów.


Przemieszczanie niepełnosprawnych pacjentów – akcesoria

Aby wyobrazić sobie codzienny trud opiekuna osoby niepełnosprawnej ruchowo możemy porównać jego sytuację z opieką nad małym dzieckiem, które każdego dnia wielokrotnie przemieszczamy pomiędzy łóżeczkiem, wózkiem, fotelikiem samochodowym, kołyską… Wyobraźmy sobie teraz wykonywanie tych samych czynności, ale z osobą ważącą dziesięć razy więcej i kilkukrotnie wyższą. W wielu przypadkach, transfer osoby niepełnosprawnej staje się niemożliwy bez zastosowania specjalnych akcesoriów.

Maty i folie poślizgowe

Akcesoria do przemieszczania pacjentów (https://www.mobilex.pl/produkty/akcesoria-do-przemieszczania-pacjentow/) to z reguły proste rozwiązania, których umiejętne wykorzystanie pozwala na wykonanie zadania bez użycia znacznej siły i nadwyrężania mięśni czy kręgosłupa. Świetnym przykładem tego typu patentów są maty poślizgowe. Są one wykonane z cienkich, ale wytrzymałych materiałów, przenoszących obciążenie nawet do 150 kg. Pozwalają na przemieszczanie pacjenta po łóżku, np. w celu wygodniejszego ułożenia czy zmian pozycji ciała dla zapobiegania odleżynom. Dobrze sprawdzają się także jako pomoc przy transferze pacjenta z łóżka na leżankę czy wózek inwalidzki. Tańszym rozwiązaniem spełniającym podobne funkcje co maty, jest folia poślizgowa. To rozwiązanie jest szczególnie polecane dla szpitali czy klinik. Folia nie jest materiałem jednorazowego użytku – przypisana do jednego pacjenta może służyć przez cały jego pobyt w ośrodku.

Innym rozwiązaniem, wykorzystującym poślizg do transferu pacjentów są deski poślizgowe. Umożliwiają one przemieszczanie pacjentów z krawędzi łóżka np. na sąsiednie łóżko czy wózek inwalidzki. Możliwe jest także wykorzystanie ich do przemieszczania pacjentów z wózka np. na toaletę czy siedzisko w samochodzie. Wykorzystanie desek do transferu jest niezwykle proste, po poznaniu odpowiednich technik umieszczania akcesorium pod pacjentem i przemieszczania go.

Podpórki i kliny stabilizujące

Kliny i podpórki to akcesoria w kształcie graniastosłupów trójkątnych o różnych wymiarach, wypełnione pianką i powleczone materiałem odpornym na wodę i łatwo zmywalnym. Ich zastosowanie pozwala na ułożenie pacjenta w odpowiedniej pozycji, np. podczas zmiany prześcieradła czy czynności pielęgnacyjnych. Są przydatne także przy transferze pacjenta – pozwalają zabezpieczyć go przed zsunięciem się lub upadkiem. Lista możliwości wykorzystania klinów i podpórek jest długa, z czego zdają sobie sprawę doświadczeni opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Pasy i dyski do transferu pacjentów

Nieco bardziej zaawansowanym akcesorium dla opiekunów są pasy transferowe. Ułatwiają one podnoszenie pacjentów z pozycji leżącej lub siedzącej do stojącej. Proces ten wymaga użycia dużej siły oraz odpowiedniego chwytu. Pasy wyposażone są w liczne uchwyty pozwalające na przykładanie siły pod różnymi kątami. W przypadku transferu można zastosować dwa pasy – jeden dla opiekuna, drugi dla pacjenta. Przykładowo, pacjent posiadający sprawne ręce może chwycić się pasa opiekuna, stabilizując swoje ciało podczas przenoszenia na wózek. Pasy świetnie sprawdzają się także przy nauce chodzenia, mogą chronić przed upadkami lub chwiejnym poruszaniem się.

Dobrą pomocą w przypadku pacjentów, którzy są w stanie samodzielnie utrzymać się na nogach (przy asekuracji opiekuna) są dyski obrotowe. Ułatwiają one zmianę kierunku, np. po wstaniu z łóżka, przy siadaniu na wózku inwalidzkim. Dyski są wykonane z materiałów antypoślizgowych, mogą przenosić duże obciążenia. Istnieją dyski obrotowe miękkie – z poliestru oraz twarde – wykonane z tworzywa. Dzięki nim pacjent może obrócić się w odpowiednim kierunku samodzielnie lub z pomocą opiekuna. W obu przypadkach dysk stanowi duże ułatwienie i odciążenie dla opiekuna.

Więcej informacji na temat akcesoriów do przemieszczania pacjentów przeczytasz na stronach https://www.mobilex.pl/ oraz https://galeriazdrowia.pl/.