Czy olej kokosowy jest okej?

olej kokosowy
Czy olej kokosowy jest okej?

Istnieje wiele składników dietetycznych, które w ostatnim czasie znacząco zyskały na popularności. Jednym z nich na pewno jest olej kokosowy nierafinowany, który wykorzystywany jest między innymi w kosmetykach, produktach przemysłowych oraz w nowoczesnej diecie.

Jaki skład ma klasyczny olej kokosowy?

Istnieje wielu przeciwników klasycznego oleju kokosowego – głównym zarzutem przedstawianym przeciwko temu produktowi jest ten, jakoby zawartość niemalże 90% nasyconych kwasów tłuszczowych czyni go niezdrowym. Popatrzmy jednak na kwestie obiektywne – pomimo zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, to dobrze przygotowany olej kokosowy nierafinowany nie zawiera w ogóle cholesterolu – jest on bowiem produktem roślinnym, a nie zwierzęcym. Zwracając uwagę na ten fakt, trzeba także podkreślić to, że jakże popularne masło jest produktem o wiele bardziej niezdrowym, gdyż oprócz klasycznych nasyconych kwasów tłuszczowych, zawiera ono także duże ilości cholesterolu – głównego składnika blaszek miażdżycowych.

W oleju kokosowym trzeba jednak dostrzec pewne odmienności, które istotnie mogą wpływać na prozdrowotny charakter tego produktu. Na pierwszym miejscu należy postawić przede wszystkim kwestie tyczące się niskiej zawartości średnio-łańcuchowych tłuszczów nasyconych, które są szczególnie niezdrowe i wykazują wyjątkowego rodzaju predylekcję w stronę tworzenia blaszek miażdżycowych. Oprócz tego wskażmy jeszcze na dużą ilość kwasu laurynowego, który wykazuje działanie podnoszące całkowity cholesterol we krwi. Jednakowoż kwas ten podnosi również całkowite stężenie wysokiej gęstości lipoprotein, a więc „dobrego cholesterolu” HDL. Wysoki poziom HDL koreluje z niższym ryzykiem sercowo-naczyniowym oraz efektywniejszym usuwaniem kwasów tłuszczowych przez organizm.

O czym pamiętać stosując olej kokosowy?

Klasyczny olej kokosowy nierafinowany jest produktem nadającym się do gotowania- trzeba z niego jednakże ostrożnie korzystać. Jest to przede wszystkim związane z niską temperaturą dymienia (około 170 stopni Celsjusza), co też wymaga sporej ostrożności przy wykorzystywaniu tego oleju do różnych potraw – chodzi tu głównie o kwestie smakowe oraz powstawanie niektórych szkodliwych związków w trakcie przekroczenia temperatury dymienia. Pamiętając o tym nie będziemy mieć żadnych problemów.