Dieta sokowa – moda czy sposób na odchudzanie?

0
Dieta sokowa

Dieta sokowa – ile można schudnąć będąc na niej? To pytanie zadaje sobie każdy, kto chciałby spróbować nowego sposobu na odchudzanie. Smaczne soki ze świeżych warzyw i owoców mają motywować do skorzystania z tego rodzaju diety, wszak każdy z nas lubi słodki smak owoców, a do tego dba o pięć porcji warzyw w diecie. Sprawdzamy, ile można schudnąć będąc na diecie sokowej.

Najważniejsze zasady diety

Podstawą diety sokowej są soki ze świeżych warzyw i owoców. Na ogół są one dostępne w sklepach przez cały rok, jednak w sezonie zimowym, dla urozmaicenia można użyć mrożonek. Soki spożywane są codziennie i na początku zastępują one posiłki stałe, z tym że dodatkowo powinny one zawierać porcję białka, na przykład w postaci jogurtu. Dieta sokowa – ile można schudnąć po pierwszych kilku dniach? Jeżeli skrupulatnie przestrzegamy wszystkich zasad, możliwe jest zgubienie nawet 3 kilogramów. Na diecie złożonej z samych soków nie można jednak być zbyt długo, dlatego z czasem zaczynamy wprowadzać do diety stałe posiłki, jednak soki z dalszym ciągu zastępują jeden z nich. Co ważne, w komponowaniu posiłków należy przestrzegać zasad zdrowego odżywiania – unikać rzeczy smażonych, słodyczy czy fast foodów. W przeciwnym razie efekty diety mogą być znikome.

Dieta sokowa – ile można schudnąć?

Ile można schudnąć będąc na diecie sokowej? Na ogół po pierwszych kilku dniach, kiedy waga drastycznie spada w dół, zaczyna się okres stabilizacji. Wtedy też zaczynamy tracić na wadze nieco mniej, bo około 0,5-1 kilogram w ciągu kilku dni. Jest to zdrowy i bezpieczny sposób na schudnięcie nawet, jeżeli jego tempo wydaje się nam zbyt wolne. Tymczasem dieta sokowa to nie tylko możliwość zgubienia kilku kilogramów, ale również oczyszczanie organizmu z toksyn, które ma miejsce przez kilka pierwszych dni diety, kiedy posiłki zastępowane są sokami. Z czasem dieta sokowa zaczyna pełnić jeszcze jedną, ważną rolę – ma nas nauczyć zasad zdrowego odżywania w taki sposób, aby uniknąć efektu jojo po jej zakończeniu. To, ile tak naprawdę dana osoba schudnie będąc na diecie sokowej zależy przede wszystkim od jej indywidualnych predyspozycji i tego, czy przestrzega wszystkich zasad diety. Nawet delikatne odstępstwo może zaprzepaścić efekty, jakie chcemy osiągnąć. Co więcej, ważny jest również skład spożywanych soków, jeżeli przygotowujemy je sami w domu, a nie korzystamy z gotowych zestawów. W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów należy wybierać niskokaloryczne owoce, zamiast na przykład bananów czy winogron.