Drewniana elewacja – co warto o niej wiedzieć?

drewno elewacyjne

Drewniane elewacje coraz częściej stanowią rozwiązanie architektoniczne w nowoczesnych budynkach. Deski to nie tylko doskonały efekt wizualny, ale i świetna izolacja termiczna. Materiał można wykorzystywać, by “modelować” wizualnie obiekt – w zależności od oczekiwań budynek może sprawiać wrażenie niższego lub szerszego, niż jest w rzeczywistości. Co należy wiedzieć przed zastosowaniem drewnianej elewacji?

Drewno polskie i egzotyczne

W sprzedaży jest wiele gatunków drewna, zarówno tych pochodzących z rodzimych terenów, jak i z odległych krajów. Przed podjęciem decyzji warto wiedzieć, jakie właściwości ma dany surowiec i jak należy go pielęgnować, aby jak najdłużej cieszyć się elewacją w nienaruszonym stanie.

drewno na elewacje

Wśród polskich propozycji największym zainteresowaniem cieszy się świerk, sosna oraz modrzew. Pierwsze z dwóch wymienionych charakteryzują się wysoką zawartością żywicy, co przekłada się na ich trwałość. Modrzew z kolei jest drewnem łatwym w obróbce, lecz należy go odpowiednio zabezpieczyć, gdyż w przeciwnym razie przybiera kolor patyny lub czarno-brunatny.

Drewna egzotyczne to między innymi świerk skandynawski i modrzew syberyjski. Obydwa gatunki wykazują małe przyrosty roczne, co skutkuje wąskimi słojami. Są bardzo wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne. Wśród propozycji nie zabraknie azjatyckiego drewna meranti, które występuje w wielu wariantach kolorystycznych, oraz drewna tatajuba, które z racji swojego pochodzenia (Ameryka Południowa) jest odporne na zmienną wilgotność.

Drewno opalane ogniem

Za prekursorów sztuki obróbki drewna za pomocą ognia uznaje się Japończyków. To oni opracowali technikę Shou Sugi Ban, dzięki której drewno elewacyjne zachowuje wyjątkową, wieloletnią trwałość (nawet do 60 lat). Wypalanie drewna impregnuje deski, zachowując jednocześnie możliwość wymiany gazowej. Materiały zamontowane wewnątrz pomieszczeń utrzymują dzięki temu korzystny mikroklimat, tworząc przepiękny efekt wizualny.

Montaż desek drewnianych

Zamontowanie elewacji drewnianej nie powinno przysporzyć większych problemów. Należy wykonać ruszt, do którego deski będą przytwierdzane za pomocą gwoździ lub wkrętów. Zalecana długość gwoździ powinna być dwa razy dłuższa od grubości deski. Najlepiej użyć ocynkowanych półproduktów, które zapobiegną powstawaniu rdzawych zacieków pod wpływem wilgoci.

Pielęgnacja elewacji

Każde drewno ma własne wymagania pielęgnacyjne. Trzeba liczyć się z tym, że zaniechanie konserwacji drewna czy używanie nieodpowiednich środków sprawi, że drewno zniszczeje i nie będzie już piękną ozdobą domu. Materiał ten należy poddawać regularnemu czyszczeniu i impregnacji. Deski można wyczyścić przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Powierzchnie należy przetrzeć miękką szczotką i pozostawić do wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest impregnacja, która zabezpieczy surowiec od wewnątrz i zagwarantuje kilkuletnią ochronę. Przygotowaną powierzchnię należy teraz pomalować produktem, który nada mu odpowiedni odcień. Chcąc cieszyć się piękną elewacją drewnianą, warto powtarzać sekwencję tych czynności co kilka lat.

Partnerem materiału jest CustomZole.