Dyskopatia szyjna – czy da się ją wyleczyć?

jak leczyc dyskopatie szyjna

Dolegliwości bólowe dotyczące układu ruchu są uważane za trudniejsze w leczeniu – przeważnie wymagana jest długa rehabilitacja, wdrożenie farmakoterapii oraz w razie potrzeby zabieg chirurgiczny. Schorzeniem należącym do tej grupy jest dyskopatia szyjna, objawiająca się bólem w części szyjnej kręgosłupa.

Dyskopatia szyjna – jakie są jej objawy?

Ból o dość dużym natężeniu zlokalizowany w okolicach szyi, promieniujący do dołu głowy, ramion i trudny do usunięcia zwykłymi pigułkami przeciwbólowymi może oznaczać poważniejszą dolegliwość. Na szczęście obecnie dyskopatia szyjna w Warszawie jest możliwa do leczenia i dzięki zastosowaniu leków oraz zabiegów można szybko się jej pozbyć.

Leczenie dyskopatii szyjnej należy zacząć od postawienia prawidłowej diagnozy. Da się ją uzyskać już poprzez analizę objawów – silny ból wywołujący często trudności w poruszaniu się, wrażenie zawrotów głowy i dotyczący właśnie szyi to prawdopodobnie właśnie dyskopatia. Jednak dopiero zdjęcie RTG lub dodatkowe badania gwarantują stuprocentową pewność. 

Dyskopatia szyjna – jak można ją leczyć?

W zdiagnozowaniu oraz leczeniu dyskopatii szyjnej powinien wziąć udział lekarz neurochirurg w Warszawie. Problem nie dotyczy wyłącznie układu kostnego. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do przewlekłego podrażnienia nerwów uszkodzonym elementem kręgosłupa szyjnego. 

Pierwsza pomoc dla pacjenta odczuwającego silny ból w szyi to odpowiednio dobrane leki. Należy zadbać o pozbycie się dolegliwości bólowych i stanu zapalnego. Dyskopatia szyjna wywołuje też zwiększenie się napięcia mięśni, co można leczyć przez właściwe ćwiczenia oraz również odpowiednie preparaty lecznicze.

Czy dyskopatia szyjna mija sama?

Przeważnie wdrożone leki i zalecane ćwiczenia przynoszą pacjentowi oczekiwaną ulgę. Przy lekkich stanach nie są potrzebne zabiegi chirurgiczne, bo organizm posiada zdolność regeneracji w pewnym stopniu i dolegliwości mogą powoli zaniknąć. Dyskopatia szyjna bardzo zaawansowana lub zaniedbana najczęściej prowadzi do operacji.

Podsumowując, problem wynikający z dolegliwości powodowanych przez dyskopatię szyjną można leczyć farmakologicznie oraz zdecydować się na rehabilitację. Czasami konieczna jest operacja.