Przebarwienia na zębach – jak można się ich pozbyć?

przebarwienia na zebach

Na Twoich zębach zauważalne są nieestetyczne przebarwienia? W dobrym gabinecie stomatologicznym możesz skorzystać z szerokiej gamy zabiegów, z którymi zadbasz o uśmiech. Co warto wybrać?

Skąd biorą się przebarwienia na zębach?

Przebarwienia na szkliwie zębowym są dość powszechne i widoczne są u wielu osób. Mają one najczęściej formę żółtawych czy beżowych nalotów, chociaż zdarza się, że ich kolor jest brązowawy, siny czy białawy.

Za przebarwienia widoczne na zębach w dużej mierze odpowiedzialne są płytka nazębna oraz kamień nazębny, które z czasem odkładają się na zębach. Sprzyjają im picie kawy, herbaty, wina, palenie papierosów, które powodują ciemnienie osadów.

Przebarwienia na zębach mogą być także rezultatem stosowania określonych antybiotyków, które spowodowały widoczne plamy w strukturze szkliwa zębowego.

Ponadto pod pojęciem przebarwień na zębach pojawia się fluoroza, która ma postać małych, białych plamek. Świadczy ona o braku równowagi mineralnej dla pierwiastków jak wapń i fluor.

Z kolei sine przebarwienia na zębach są efektem obumierania tkanek miazgi zębowej i wymagaj interwencji stomatologa. Konieczne jest wtedy leczenie kanałowe zęba. Do uszkodzenia miazgi może dojść także na skutek urazów.

Jak usuwać przebawienia na zębach?

Aby pozbyć się przebarwień widocznych na zębach, można wykorzystać różne rodzaje zabiegów stomatologicznych. Jakie z nich dają najlepsze efekty?

Higienizacja

Pierwszym etapem w usuwaniu przebarwień na szkliwie zębów jest ich dokładna higienizacja. Pod tym terminem znajduje się proces dokładnego oczyszczenia zębów w gabinecie stomatologicznym.

Na higienizację składają się:

  • skaling
  • piaskowanie
  • lakierowanie

Podczas zabiegu dochodzi do usunięcia kamienia i osadów nazębnych, dzięki czemu szkliwo staje się gładkie, bielsze, a zęby bardziej estetyczne.

Wybielanie zębów

Aby poprawić estetykę uśmiechu, warto zdecydować się także na wybielanie zębów. To prowadzone w gabinecie stomatologicznym jest znacznie skuteczniejsze od tego w domu, ponieważ wykorzystuje silniej stężone substancje.

W gabinecie prowadzone jest:

  • wybielanie nakładkowe
  • wybielanie lampą Beyond
  • wybielanie laserowe
  • wybielanie zębów martwych

Licówki

W przypadku, gdy przebarwienia są znaczne i nie znikają pod wpływem higienizacji i wybielania, można zastosować licówki porcelanowe.

Licówki służą do zmiany wyglądu licowej powierzchni zębów, czyli ich powierzchni przedniej. Wykonywane są na zamówienie i mają wieloletnią trwałość dzięki zastosowaniu naturalnej porcelany.

Fachowy stomatolog Kamieniec – https://www.wa-dental.pl/wa-dental z powyższych procedur można skorzystać również w gabinetach stomatologicznych działających w Kamieńcu. Dokładne oferty i cenniki dostępne są bezpośrednio na stronach gabinetów.