Pilates – co to jest i jak zacząć?

Pilates

Pilates to jeden z najbardziej efektywnych systemów ćwiczeń fizycznych, który jednak często mylony jest z jogą. Dzieje się tak dlatego, że pilates powstał jako synteza kilku pokrewnych form aktywności fizycznej, również jogi, której historia sięga czterech tysięcy lat. Czym dokładnie jest pilates i jak rozpocząć z nim swoją przygodę?

Co to jest pilates?

Pilates to forma treningu fizycznego, którego głównym celem jest wzmocnienie całego ciała, jak również jego rozciągnięcie i uelastycznienie. System ćwiczeń pilates to połączenie jogi, gimnastyki izometrycznej, baletu czy tai-chi, które wzajemnie się uzupełniają.

Historia pilatesu w pigułce

Za pomysłodawcę pilatesu uważa się niemieckiego sportowca Josepha Pilatesa. Wymyślił on zestaw ćwiczeń, który pierwotnie miały mu pomóc w pokonaniu ułomności własnego ciała, gdyż w dzieciństwie cierpiał na krzywicę. Pilates w latach 20. XX wieku jako sanitariusz sprawował opiekę nad żołnierzami, którzy ucierpieli na wojennym froncie. W procesie rehabilitacji wykorzystywał stworzony przez siebie program ćwiczeń, który później dopracowywał w swoim studiu treningowym mieszczącym się w Nowym Jorku.

Co daje pilates?

Ćwiczenia wchodzące w zakres pilatesu angażują do pracy wszystkie partie mięśniowe, przez co mają one tak pozytywny wpływ na formę fizyczną. Do podstawowych korzyści wynikających z uprawiania pilatesu można zaliczyć:

  • wzmocnienie wszystkich partii mięśniowych bez nadmiernego budowania ich masy,
  • wzmocnienie mięśni kręgosłupa przy jednoczesnym ich odciążeniu i zredukowaniu
  • dolegliwości bólowych,
  • rozluźnienie napiętych mięśni,
  • korygowanie postawy ciała,
  • wysmuklenie sylwetki i ujędrnienie skóry,
  • poprawę koordynacji ruchowej.

Jak zacząć ćwiczyć pilates?

Ogromną zaletą pilatesu jest brak konieczności zakupu specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń. Pilates bowiem zakłada pracę nad ciałem za pomocą jego własnego ciężaru, a do treningu wystarczy mata do ćwiczeń i wygodny strój sportowy, najlepiej dopasowany do sylwetki. Warto pamiętać, że podczas pilatesu niezwykle ważną kwestię odgrywa skupienie i wyciszenie, jak również dbałość o dokładność wykonywanych ruchów. Technika pilatesu to więcej niż połowa sukcesu, a bez wypracowania sobie odpowiedniej dyscypliny nie można marzyć o uzyskaniu satysfakcjonujących efektów treningów.

Pilates dla początkujących

Na przestrzeni ostatnich lat niezwykle prężnemu rozwojowi uległa branża internetowa, w tym social media czy serwis YouTube. Wiele osób podejmuje próby wdrożenia aktywności fizycznej do swojej codzienności właśnie poprzez ćwiczenia przed telewizorem. Jednak w obliczu złożoności wielu pilatesowych pozycji domowy trening nie zawsze okazuje się dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku osób początkujących.

Pilates w butikowym klubie fitness

Ćwiczenie pilatesu bez pomocy wykwalifikowanego instruktora często przynosi jednak więcej szkody niż pożytku – błędna technika może prowadzić do bolesnych kontuzji. Dlatego też warto zainteresować się profesjonalnymi zajęciami pilatesu w Warszawie dla początkujących. Gdzie szukać pomocy? Butikowy klub fitness to idealne miejsce dla osób preferujących ćwiczenia indywidualne bądź też w grupach kilkuosobowych, gdzie kameralna atmosfera pomaga osiągnąć maksymalne skupienie, a co za tym idzie, największą efektywność treningu. Szukając miejsca wpisującego się w filozofię kameralnej jogi w Warszawie, warto kierować się kompetencjami instruktorów oraz umiejętnościami w pracy z osobami niedoświadczonymi.