Elektroniczny tuning samochodów – na czym polega?

pexels sarmad mughal 305070

Elektroniczny tuning samochodów cieszy się dużą popularnością wśród fanów motoryzacji. Jest to metoda, która pozwala na zwiększenie mocy silnika poprzez modyfikację oprogramowania. Czym konkretnie jest chiptuning i kiedy warto go wykonać? Podpowiadamy. 

Elektroniczny tuning samochodów – czym jest?

Elektroniczny tuning samochodów nosi również nazwę chiptuningu. Jest to jedna z metod tuningu silnika. Opiera się ona na modyfikacji oprogramowania komputera, które steruje jednostką napędową. Tego typu zabieg pozwala na niemechaniczne zwiększenie mocy silnika. Polega na wydobyciu rezerwowych osiągów silnika, które producent zostawił w celu lepszej jego trwałości. Zainteresowanych tego typu modyfikacją zachęcamy do sprawdzenia w Google frazy elektroniczny tuning samochodów w Poznaniu.

Co daje chiptuning? Jego głównym celem jest zwiększenie mocy silnika. Tego typu zabieg może spowodować wzrost osiągów silników doładowanych o 20-25%. W przypadku silników wolnossących jest to wzrost o 5-10%. Pozwala on także na zmniejszenie zużycia paliwa, podwyższenie wydajności silnika oraz polepszenie jego elastyczności. Przy okazji skorzystać można również z innych usług. W tym celu warto sprawdzić w Google frazę wyłączenie ad blue w Poznaniu.

Elektroniczny tuning samochodów – kiedy warto?

Należy zdawać sobie sprawę, że nie każdy samochód nadaje się do chiptuningu. Modyfikacji tej zazwyczaj nie da się dokonać na starszych modelach, których silniki posiadają inne sterowanie mechaniczne. Elektronicznemu tuningowi można bez przeszkód poddać auta posiadające zarówno silnik wolnossący, jak i doładowany. Warunkiem koniecznym jest posiadanie elektroniki, która steruje zasilaniem paliwa i zapłonem.

Chiptuning posiada bardzo wiele zalet. Przede wszystkim zwiększa on możliwości auta w trakcie jazdy. Ogromnym plusem jest również zmniejszenie zużycia paliwa. Należy także wiedzieć, że profesjonalnie wykonany elektroniczny tuning nie wpływa negatywnie na żywotność silnika. Wśród innych zalet chiptuningu wymienić można: podniesienie komfortu jazdy, przyspieszenie reakcji silnika na naciśnięcie pedała gazu oraz odblokowanie prędkości maksymalnej.