Jakie właściwości mają lasery wykorzystywane do cięcia metali?

laserowe ciecie metali

Wycinanie laserem w metalu stosowane jest w wielu branżach przemysłu, zaczynając od branży lotniczej, przez meblową, aż po dekoracyjną. Lasery wykorzystuje się do cięcia blach, profili i rur, ale też do tworzenia balustrad, dachów, ławek, a także elementów drzwi, lamp i części maszyn. Jaki rodzaj lasera jest najlepszy do cięcia stali i jakie ma właściwości?

Jaki laser wykorzystuje się do cięcia metali?

Można wyróżnić kilka rodzajów laserów, które wykorzystywane są do cięcia metali, jednak najpopularniejszym jest światłowodowy laser fiber. Działa on dzięki połączonym diodom tworzącym strumień wzmacniany szklanymi włóknami. Wiązka lasera zostaje skierowana na powierzchnię przedmiotu, przez co powstaje energia cieplna nagrzewająca dane miejsce. Dzięki temu materiał zaczyna się topić, a następnie dochodzi do odparowania materiału. Jest to rodzaj lasera krystalicznego, czyli generującego promieniowanie impulsywne. Stosowany jest do nie tylko do cięcia, ale również do grawerowania metali, np. żelaza i aluminium oraz stali nierdzewnej i czarnej.

Jakie są właściwości lasera fiber?

Laser fiber wyróżnia się bardzo małą średnicą i nawet 100 razy większą intensywnością niż tradycyjny laser gazowy, ze względu na dużą gęstość mocy. Nie wymaga specjalnej konserwacji i odznacza się długą żywotnością. Jest bardzo stabilny, więc korzystanie z niego jest obarczone niskim ryzykiem błędu, a co za tym idzie małymi stratami materiałów. Wytwarzana wiązka lasera jest bardzo cienka, dlatego dokładność cięcia wynosi nawet do 0,05 mm. Dzięki powstawaniu małej strefy ciepła, reszta materiału pozostaje nienaruszona. Najczęściej spotyka się laser światłowodowy o mocy od 3 kW do 15kW. Z usług obróbki wysokiej jakości laserem fiber można skorzystać np. w firmie Dajano z Opatówka.

Zalety wykorzystania laserów do cięcia metali

Cięcie laserem metali to proces, który przebiega szybko i dokładnie. Elementy powstające w ten sposób nie wymagają dalszej obróbki dzięki precyzji wykonania. Maszyny do laserowego cięcia są proste w obsłudze, ze względu na ich wysoki stopień automatyzacji. Są również ciche i w przeciwieństwie to tradycyjnych urządzeń nie wytwarzają dużej ilości dymów i gazów, a także mają niższe koszty eksploatacji niż np. w przypadku cięcia plazmowego. Urządzenia z laserem światłowodowym mają lekką i ruchomą końcówkę, dlatego znajdują liczne zastosowania w wielu branżach wymagających precyzji.

Gdzie stosuje się wycinanie laserem w metalu?

Wycinanie laserem w metalu stosowane jest w branżach z przemysłu ciężkiego, a także w przemyśle elektronicznym i motoryzacyjnym. Urządzenia tego typu służą do wycinania m.in. świetlików samochodowych, blach karoserii, a także różnych zakrzywionych części aut. Obróbka laserem wykorzystywana jest też w przemyśle lotniczym do tworzenia komponentów samolotów i helikopterów, a także w branży dekoracyjnej i reklamowej. Przy użyciu lasera powstają części konstrukcyjne wind oraz maszyn rolniczych i budowlanych.