Filtry samochodowe – jak często należy je wymieniać?

filtry powietrza

Zadbanie o odpowiedni stan filtrów samochodowych i regularną wymianę to jedna z najważniejszych czynności, o której powinien pamiętać kazdy posiadacz samochodu osobowego. Gdzie jednak kupić filtry samochodowe, gdy wymagają wymiany, jak często jej dokonywać i jakie filtry spotkamy w aucie?

W jakim miejscu zaopatrzyć się w filtry samochodowe?

Zanim przejdziemy do wymiany trzeba oczywiście kupić odpowiednie filtry samochodowe, które trafią do naszego samochodu. Jednym z lepszych miejsc są profesjonalne sklepy z osprzętem do różnych pojazdów, w których nie tylko zaopatrzymy się w potrzebne nam filtry, ale też uda się nam dobrać je do samochodu z pomocą fachowej obsługi.

W takich sklepach często dostaniemy znacznie więcej niż tylko filtry samochodowe. Dostępne są tam również takie rzeczy jak na przykład płyny eksploatacyjne, które często trzeba wymieniać wraz z filtrami, a także środki czyszczące, czy też kosmetyki samochodowe.

Jak często należy wymineiać filtry?

To, jak szybko filtr będzie nadawać się do wymiany zależy od filtra, jego wieku oraz przebiegu. Filtr oleju najlepiej zmieniać po około 15 tysiącach kilometrów lub po upływie całego roku od wymiany. Inaczej sprawa wygląda z filtrem paliwa. W autach działających na gaz jego wymiana jest potrzebna bardzo rzadko z racji na to, że takie samochody korzystają z niewielkich ilości benzyny w trakcie jazdy, więc filtr nie ma się kiedy zapchać od nadmiaru przeflitrowanych cząstek stałych. W normalnych autach warto pomyśleć o wymianie mniej więcej co rok lub dwa lata.

Z kolei, gdy mówimy o filtrze powietrza, to jego wymiana zalecana jest najczęściej co około 20 tysięcy samochodów. Warto jednak badać regularnie jego stan i sprawdzać, czy nie jest on nadmiernie wyeksploatowany. W wielu autach miejskich, które nie pokonują wiele kilometrów można wymieniać go jedynie co dwa lata. Podobnie sprawa ma się z filtrem kabinowym. Jego warto jednak wymieniać przed każdą zimą, jeśli zależy nam na tym, by szyby nadmiernie nie parowały w trakcie jazdy.