Ile kosztuje transport palet – czy cena zależy od wagi?

paleta

Planujesz przewieźć przesyłkę zbyt dużą, by wysłać ją kurierem? Transport na palecie to jeden z bezpieczniejszych sposobów przewozu dużych ładunków – nawet tych delikatnych. W jaki sposób znaleźć kompetentną firmę do takiego zlecenia? Ile to kosztuje? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Transport na palecie jest jednym z bezpieczniejszych sposobów transportu – paleta pozwala odpowiednio zabezpieczyć ładunek na czas nawet najdłuższej drogi. Z punktu widzenia przewoźnika to też duża wygoda – dzięki znormalizowanym wymiarom, palety znacznie ułatwiają ładowanie. Jeśli jednak zlecasz transport palet po raz pierwszy, na pewno stajesz przed wieloma praktycznymi pytaniami, jak np. jak wybrać dobrą firmę transportową, a także – najważniejsze – ile kosztuje transport palet?

Od czego zależy cena transportu palet

Palety to jedna z kategorii transportu, którą najtrudniej wycenić. Znormalizowane rozmiary samych palet pozwalają dość dobrze ocenić objętość, którą zajmie przesyłka, różnice w wadze mogą jednak sięgać nawet kilkuset kilogramów! Dlatego to właśnie waga jest jednym z głównych czynników przy wycenie przewozu palet. Od ciężaru Twojego ładunku zależy, czy przewoźnik będzie mógł na tę samą trasę dobrać kolejny ładunek. W skrajnych przypadkach, waga zlecenia wpływa na wybór przewoźnika (wielotonowe ładunki można przewozić tylko transportem ciężarowym, gdzie masa całkowita pojazdu może przekraczać 3,5 tony). Oprócz wagi, na ostateczny koszt wpływ ma też oczywiście długość trasy oraz to, czy mowa o trasie krajowej, czy międzynarodowej (przekraczanie granicy nieraz wiąże się z dodatkowymi opłatami).

Jak znaleźć najlepszego przewoźnika?

Dobrym sposobem, aby zatrudnić profesjonalnego przewoźnika, a jednocześnie zaoszczędzić na transporcie, jest skorzystanie z giełdy transportowej, jak Clicktrans. Przewoźnicy zarejestrowani w serwisie szukają tzw. doładunków – czyli dodatkowych zleceń na trasach, które i tak planują pokonywać. To pozwoli Ci uzyskać dobrą cenę transportu bez rezygnowania z wysokiej jakości usługi. Wystawienie ogłoszenia jest bezpłatne i zajmie Ci najwyżej kilka minut. Zanim jednak zlecisz transport palet, warto zastanowić się, na jakiego rzędu koszt musisz się przygotować. Na podstawie zleceń opublikowanych w serwisie Clicktrans wyliczyliśmy średnie ceny transportu palet w kraju i za granicę.

Transport palet – koszt na trasach krajowych

Na trasach krajowych transport palet jest z reguły tańszy, niż przy zleceniach zagranicznych. Wpływ na to ma przede wszystkim długość trasy (krajowe zwykle są krótsze), a także brak opłat dodatkowych, wymaganych czasem przy przekraczaniu granic. Średnio, za transport palet wewnątrz kraju zapłacimy: do 1000 kg – 380 zł, do 3000 kg – 669 zł, natomiast powyżej 3000 kg – 1180 zł. Oczywiście ostateczna wycena zależy również od rodzaju ładunku i indywidualnych ustaleń z przewoźnikiem.

Transport palet – koszt na trasach międzynarodowych

Jak kształtują się ceny przewozu palet na trasach międzynarodowych? Średnio takie za takie zlecenie zapłacimy: do 1000 kg – 990 zł, do 3000 kg – 1823 zł, z kolei powyżej 3000 kg – 2651 zł. Oczywiście także w tym przypadku wiele zależy od indywidualnych ustaleń z przewoźnikiem, trzeba jednak pamiętać, że przy transporcie międzynarodowym na cenę wpływają też ewentualne opłaty dodatkowe oraz formalności przy przekraczaniu granicy – szczególnie w przypadku transportu poza Unię Europejską.