Indywidualny tok nauczania – jak pracować z dzieckiem wymagającym?

jak zajmowac sie dzieckiem wymagajacym

Nauczanie indywidualne to forma edukacji dostosowana do potrzeb dzieci, którzy z różnych powodów nie odnajdują się w tradycyjnych klasach. Wymagające dzieci często nie są w stanie uczyć się w takim samym tempie, jak ich rówieśnicy, dlatego ich tok nauczania powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Kiedy niezbędne będzie nauczanie indywidualne, jak się o nie ubiegać oraz w jaki sposób przebiega taka forma edukacji?

Komu przysługuje możliwość nauczania indywidualnego?

Uczeń jest nad wyraz zdolny i zwyczajnie nudzi mu się na lekcjach prowadzonych w szkole? A może z powodu problemów zdrowotnych nie jest w stanie uczestniczyć w zajęciach razem ze swoimi rówieśnikami. Są to najczęstsze przyczyny wdrożenia indywidualnego toku nauczania.

Oświadczenie o wprowadzenie takiej formy edukacji dla dziecka należy złożyć do dyrektora szkoły. Dokument ten musi zostać podparty uzasadnieniem psychologiczno-pedagogicznym bądź zaświadczeniem lekarskim. We wniosku uwzględnia się czas, przez jaki uczeń będzie uczęszczał na zajęcia indywidualne.

Na czym polega indywidualny tok nauczania?

Nauczanie indywidualne polega na konfrontacji ucznia z nauczycielem twarzą w twarz. Prowadzący zajęcia nauczyciel dostosowuje program nauczania do indywidualnych potrzeb ucznia. W zależności od sytuacji może to być bardziej lub mniej intensywny program od tego, który obowiązuje w tradycyjnych klasach.

Zależy Ci na wyciągnięciu z potencjału dziecka, jak najwięcej, a jednocześnie nie chcesz zbytnio obciążać jego organizmu? Poradniki dla nauczycieli, które bez problemu znajdziesz w wielu sprawdzonych księgarniach, z pewnością pomogą Ci zrozumieć specyfikę lekcji indywidualnych.

Warto zaznaczyć, że aktualne przepisy zakazują nauczania indywidualnego w szkołach. Lekcje takie muszą zatem odbywać się albo w rodzinnym domu ucznia, albo w placówce, w której aktualnie przebywa.

Indywidualny tok nauczania wymaga od nauczyciela prowadzącego ćwiczenia odpowiedniej wiedzy na ten temat. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak pracować z osobami wymagającymi? Koniecznie zajrzyj na stronę wydawnictwa oraz księgarni internetowej Impuls. Miejsce to jest ogromną bazą wiedzy na temat szeroko rozumianej edukacji oraz pedagogiki.

Przygotowanie programu dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi nie należy do najłatwiejszych zadań. W takim przypadku konieczne jest uwzględnienie potrzeb oraz potencjału danej osoby. Uczniowie tacy często wymagają nie tylko odpowiednio zorganizowanego planu lekcji, ale również dobrego podejścia.