Jak dobrać rozmiar butów sportowych?

Obuwie sportowe

Dobór odpowiedniego rozmiaru obuwia sportowego ma kluczowe znaczenie dla komfortu ich użytkowania. Lepiej oszczędzić sobie sytuacji, w których będziemy musieli wymienić lub zwrócić buty. Przedstawiamy kilka ważnych wskazówek, które pozwolą na właściwy wybór rozmiaru obuwia sportowego.

Po pierwsze: zmierz stopę

Należy mieć na względzie, że te same rozmiary innych producentów, mogą się od siebie różnić. Aby precyzyjnie określić rozmiar buta, należy zmierzyć stopę. Można tego dokonać w bardzo łatwy sposób, np. za pomocą centymetra krawieckiego. Drugą ważna czynnością jest pomiar wkładki buta, które już posiadamy i które idealnie na nas pasują. Wyniki pomiarów należy porównać z wartościami rozmiarów producenta. Dobrym przykładem jest sklep online z butami sportowymi BestButy.pl. Wszyscy producenci używają tych samym oznaczeń długości wkładki, jednak rozmiary mogą różnić się od siebie nawet o 1 centymetr.

Stopę najlepiej jest zmierzyć  w rodzaju skarpetek, które najczęściej używamy. To zagwarantuje dużo bardziej miarodajne pomiary. Warto także zmierzyć obie stopy, ponieważ może się zdarzyć, że jedna z nich jest minimalnie dłuższa od drugiej. Wtedy bierzemy pod uwagę długość dłuższej stopy. Pomiaru można dokonać z odrysowanego kształtu stopy na kartce papieru. Stajemy na kartce całym ciężarem i zaznaczamy punkty A i B – początek i koniec. Następnie mierzymy odległość między punktami. Wynik to będzie długość naszej stopy.

Po drugie: nie kieruj się rozmiarem na metce

Posiadając obuwie jednego producenta w określonych rozmiarze, nie masz gwarancji, że buty innej firmy w tym samym rozmiarze będą pasować. Bardzo często zdarza się, że rozmiarówki producentów znacząco się od siebie różnią. Wystarczy porównywać tabelę rozmiarów różnych firm.

Natomiast jeżeli wybieramy kolejne obuwie tej samej marki, np. buty Adidas, należy wybrać ten sam rozmiar, co poprzednio. Dla pewności można zajrzeć do tabeli rozmiarów.

Po trzecie: zostaw wolne miejsce

Wybierając odpowiedni rozmiar obuwia sportowego, np. buty Adidas, można spotkać się z zaleceniem, aby zostawić niewielką ilość miejsca na palce. Niebagatelne znaczenie ma to w przypadku sportowców, którzy uprawiają intensywne ćwiczenia. Zdarza się, że osoby biegające na długie dystanse borykają się z opuchniętymi palcami. Jest to skutek uboczny intensywnych treningów i nie ma w tym nic dziwnego. Jednak w sytuacji, jeśli osoba będzie uprawiać sport w zbyt dopasowanym obuwiu, może skończyć trening przedwcześnie z powodu bólu. Może to nawet wywołać problemy w układzie krążenia.

Warto zatem zostawić niewielką przestrzeń w bucie, jednak nie na tyle dużą, że stopa będzie latać wewnątrz buta. Zasada jest taka: im mniejszy dystans do pokonania, tym mniej wolnego miejsca w bucie.

Obuwie sportowe, to zdecydowanie jedne z najwygodniejszych butów. Pod warunkiem, że ich rozmiar jest idealnie dopasowany do naszej stopy. Aby zapewnić sobie maksimum komfortu w trakcie zintensyfikowanego treningu czy biegu, warto poświęcić chwilę czasu i dobrze dopasować rozmiar.