Jak działają detektory gazów?

detektory gazów
Jak działają detektory gazów?

Przed wyborem odpowiedniego urządzenia do wykrywania niebezpiecznych gazów w powietrzu, warto poznać zasady ich działania i budowę. Dzięki zrozumieniu, jak działają detektory gazów, można bowiem dobrać najlepsze dla swoich potrzeb urządzenie.

Jak zbudowane są detektory gazów?

Detektory gazów są niewielkimi urządzeniami, których konstrukcja i działanie bazują na zastosowaniu sensora elektrochemicznego, który najczęściej wykonany jest z dwutlenku cyny. Często nazywa się go również kasyterytem. Jest to minerał bardzo wrażliwy na kontakty z tlenem i wodorem, które znajdują się w atmosferze. Jeśli ich stężenie wzrasta, natychmiast zmienia się współczynnik przewodnictwa energii elektrycznej w kasyterycie. Dzięki tym zmianom można obliczyć ilość wymienionych gazów w powietrzu, a jeśli osiągnie ona dany pułap, uruchomi się alarm — w zależności od modelu — świetlny i dźwiękowy. Detektory gazów zwykle wykorzystują kasyteryt, ponieważ wykazuje bardzo dużą czułość i niską temperaturę pracy.

Detektory gazów – rodzaje

Detektory gazów zwykle występują w dwóch rodzaj: jedno- i wielogazowe. Modele jednogazowe są urządzeniami przeznaczonymi do użytku osobistego, które służą wykrywaniu obecności tlenku węgla, siarkowodoru oraz tlenu w powietrzu. Charakteryzują się tym, że są lekkie, poręczne i bardzo łatwe w obsłudze. Bardzo ważne również, żeby były wyposażone w dobrej jakości obudowy, które chronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami środowiskowymi.

Z kolei detektory wielogazowe są urządzeniami znajdującymi zastosowanie głównie w przemyśle, rafineriach oraz górnictwie. Służą do wykrywania takich gazów, jak: tlenek węgla, tlen, dwutlenek węgla, siarkowodów, dwutlenek siarki i dwutlenek azotu. Oba rodzaje detektorów gazów mogą być dodatkowo uzupełnione akcesoriami, na przykład: pompą tłoczącą, stacją testującą czy stacją dokującą.