Jak urządzić salon w jasnych barwach?

jak urzadzic salon w jasnych barwach

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/naroznik-bastian?v=343660

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. To w nim odpoczywamy, bawimy się, spędzamy czas z najbliższymi czy podejmujemy gości. W skrócie można powiedzieć, że salon to pomieszczenie wielofunkcyjne, które służy wszystkim mieszkańcom domu. Ponieważ każdy z nich ma inne oczekiwania względem spędzania wolnego czasu, nie można urządzić salonu według sztywno określonych wzorców.

Wielką popularnością cieszą się subtelne neutralne barwy z wyrazistymi dodatkami

Styl pomieszczenia tworzą neutralne barwy ścian i podłóg. Tego typu rozwiązanie daje właścicielom wielkie możliwości późniejszego modyfikowania wnętrza za pomocą dodatków. Beżowa kanapa utrzymana jest w podobnej tonacji kolorystycznej jak podłoga. Wnętrze dopełniają stylowe i wygodne kanapy w odcieniu neutralnej szarości. Wyraziste poduszki przełamują spokojny charakter pomieszczenia, które dzięki nim zyskuje tzw. „pazur“. Połączenie kolorowych poduszek dodaje wnętrzu klasy oraz swoistej dynamiki. Oba elementy wzajemnie współgrają, tworząc ciekawe rozwiązanie kolorystyczne. A jeśli znudzi nam się dotychczasowy wystrój możemy po prostu zmienić kolor poduszek na taki, który dobrze się komponuje z otoczeniem i dodać nowy obraz współgrający z kolorystyką. Ten sam pokój może mieć wiele odsłon!

…czym zatem powinniśmy się sugerować podczas urządzania salonu?

Jedną z najważniejszych rzeczy jest z pewnością ilość światła w pomieszczeniu i ogólna  orientację względem stron świata. Ogólną zasadę można opisać następująco: ciemne i chłodne pomieszczenia warto urządzać w ciepłych kolorach, takich jak żółty, czerwony, pomarańczowy, brązowy itd. Słoneczne pokoje z dużą ilością światła dziennego, które mocno nagrzewają się w trakcie letnich miesięcy, dobrze jest malować na chłodniejsze kolory – wszystkie odcienie niebieskiego, zielonego czy fioletowego koloru. W takich salonach świetnie sprawdzi się również beż czy szarość.

jak urzadzic salon w jasnych barwach 02

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/mebline-zestaw-wypoczynkowy-euforia-3-1-1-sonoma-do-salonu?v=75119

W jasnym słonecznym pokoju położono jasną podłogę, która dodatkowo wprowadza więcej światła, wspólnie z wielkim oknem. Dzięki jasnemu podłoga będzie absorbować część światła dziennego, sprawiając, że salon będzie sie wydawać jeszcze większy. Pobyt w tym pokoju będzie przyjemny nie tylko dla naszych oczu, które źle znoszą nadmiar światła, ale i dla nas samych. Połączenie białego i pomarańczowego koloru to świetna kombinacja. Jasne barwy sprawiają, że mamy poczucie spokoju, harmonii i swoistej czystości.

Słoneczny salon możemy śmiało dopełniać naturalnymi materiałami, takimi jak na przykład cegła. Cegły również absorbują światło, a co więcej są niezwykle dekoracyjne. W połączeniu z żywymi kolorami sofy, dywanu i fotela tworzą oryginalną i ciekawą kombinację. Jeśli nie mamy możliwości wykorzystać cegieł do ozdoby własnego mieszkania, mżemy sparawić sobie świetny dodatek w ceglanym kolorze.

jak urzadzic salon w jasnych barwach 03

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/sofa-rozkladana-dwuosobowa-fun?v=458695

Kolejnym ważnym czynnikiem, o którym nie możemy zapomnieć jest wielkość pokoju. Warto pamiętać, że chłodniejsze odcienie optycznie powiększają pomieszczenie. Jeśli chcemy więc powiększyć naszą przestrzeń, powinniśmy sięgnąć po jasnoniebieską, lawendową, waniliową czy jasnozieloną farbę. Jeśli na części ścian danego pokoju użyjemy dodatkowo ciemniejszego odcienia wybranego koloru, pokój powiększy się optycznie jeszcze bardziej. W ten sposób możemy odmienić wygląd niezbyt atrakcyjnych mieszkań – wystarczy tylko dobrze zastanowić się nad kombinacją kolorów.