Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Chodzenie na smyczy

Gdy zastanawiamy się jak nauczyć psa chodzenia na smyczy, trzeba zdać sobie sprawę, że chodzenie na smyczy to według psa swobodne poruszanie się w odpowiednim dystansie. Pies ma czerpać ze spacerów radość, a nie chodzić na baczność, tak jak ma to miejsce na zawodach. Należy podejść do tego w odpowiedni sposób.

Odpowiednia smycz

Zanim odpowiemy sobie na pytanie – jak nauczyć psa chodzenia na smyczy – musimy zakupić odpowiednią smycz. Na początku najlepiej sprawdzi się długa, mierząca od 3-5 metrów smycz oraz szelki, które odpowiadają rozmiarom czworonoga. Zaleca się stosowanie smyczy typu guard, gdyż te jako jedyne nie ograniczają ruchów naszym pupilom.

Długość linki powinna być dopasowana także pod miejsce, w którym mieszkamy i będziemy poruszać się z psem. W mieście dobrze sprawdzi się smycz z krótszą linką, a na otwartych przestrzeniach z dłuższą. Przed pierwszym spacerem warto wyposażyć się również w smakołyki, które jednocześnie będą nagrodą i motywatorem, niezwykle istotnym w początkowym etapie nauki.

Czas rozpoczęcia nauki chodzenia na smyczy

Naukę chodzenia na smyczy najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, kiedy nasze zwierzę jest jeszcze małym szczeniakiem. Musi ona zostać poprzedzona nauką komendy “siad”, która jest podstawą przed przejściem do kolejnych poleceń. W przypadku spacerów warto wybrać jedno proste słowo np. “idziemy” i stosować je zawsze w tej sytuacji. Podobnie należy sygnalizować koniec spaceru, np. za pomocą przykucnięcia czy poprzez pokazanie ulubionej zabawki. Nagrodą za posłuszeństwo może być także chwila czułości lub ulubiony smakołyk.
Jeśli mamy do czynienia z dorosłym psem i chcemy podjąć się nauki chodzenia na smyczy najlepiej pierwsze lekcje przeprowadzić w zamkniętej przestrzeni, gdzie nie ma zbyt wielu intersujących psa bodźców. Świetnym miejscem może być do tego np. boisko sportowe. Kilka prostych ćwiczeń i wynagradzanie psa za powrót do właściciela, sprawi, że pupil z czasem będzie słuchał poleceń także na otwartym terenie, a biegając na smyczy będzie czuwał, czy nie przekroczył dopuszczalnej granicy.

Działanie krok po kroku

Chodzenie przy nodze może zająć psu nieco więcej czasu. Najlepiej rozpocząć naukę od targetowania, czyli nauczyć dotykania go naszej ręki. Kolejny etap to nauka podążania naszego pupila za dłonią, co jest niezwykle ważne podczas całego procesu nauki. Po opanowaniu tej czynności przechodzi się do uczenia dostawiania do nogi, czyli trzymania pozycji przy naszej nodze. Tutaj także przydadzą się wszelkie nagrody w postaci smakołyków, których ilość należy z czasem stopniowo ograniczać.

Więcej porad jak nauczyć psa chodzenia na smyczy znajdziesz na Nosem.pl