Rodzaje sejfów montowanych w domach

0
sejf montowany w domu

Najważniejszą cechą sejfu jest zabezpieczenie cennych i wartościowych dla nas rzeczy przed osobami niepowołanymi, jednak może on również pełnić funkcję osobistej skrytki na paszport, ważne dokumenty, akty notarialne itp. Obecnie możemy spotkać się z wieloma różnymi modelami sejfów w wielu rozmiarach i klasach, które należy dopasować pod swoje konkretne potrzeby.

Dlaczego warto kupić sejf domowy?

Najczęściej spotykane modele na rynku to sejfy wolnostojące oraz sejfy, które możemy zamontować w szafie, biurku lub sejfy do montażu w ścianie, które zyskują coraz większą popularność w naszym kraju.

Czym się kierować przy zakupie sejfu do domu?

Na rynku jest wiele różnego rodzaju modeli, dlatego przed zakupem powinniśmy dokładnie rozważyć co będziemy chcieli przechowywać w naszym sejfie. Najważniejsze kryteria, pod jakimi powinniśmy rozpatrywać dobór sejfu to:

Rozmiar sejfu – Zdecydowanie najważniejsza cecha, która powinniśmy uważnie rozważyć. Pieniądze czy biżuteria mogą być przechowywane w małych sejfach, natomiast większe pamiątki, czy też, chociażby dzieła sztuki jak obrazy będą potrzebowały zdecydowanie dużo więcej przestrzeni. Najczęściej producenci podają dokładne rozmiar sejfu, jednak czasami stosuję się pomiar w litrach, dlatego warto dokładnie czytać opis produktu, który chcemy zakupić.

Miejsce montażu – Przy wyborze sejfu powinniśmy dokładnie zaplanować miejsce, w którym będziemy chcieli umieścić nasz sejf. Tutaj pojawia się też kwesta, czy ma być to sejf wolnostojący, czy może też ma być on zamontowany w meblach, czy też ścianie.

Bezpieczeństwo – Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić, czy nasz sejf posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Dodatkowo jaki posiada typ zamka, czy jest ognioodporny oraz powinniśmy sprawdzić jego odporność na włamania, co w przypadku sejfów jest kwestią najważniejszą.

sejfy montowane w domach

Rodzaje klas sejfów oraz certyfikatów

Klasa sejfu to jedna z kluczowych cech, na którą trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, bowiem warunkuje ona jego zabezpieczenie. Klasy bezpieczeństwa potwierdzone są certyfikatem, który zaświadcza o zgodności produktu z normami Unii Europejskiej. Każda klasa sejfu określa jaką maksymalną wartość powinniśmy przechowywać w danym sejfie. Jest to bardzo istotne w przypadku ubieganie się o przyszłe roszczenia w przypadku kradzieży od firm ubezpieczeniowych. Wyróżniamy następujące klasy:

• klasa S-1 – chroniące, przechowywane w nich przedmioty do kwoty ok. 15 tys. zł,
• klasa 0 – chroni przedmioty do kwoty ok. 90 tys. zł,
• klasa I – chroni przedmioty do kwoty ok. 150 tys. zł,
• klasa II – chroni przedmioty do kwoty ok. 450 tys. zł,
• klasa III – chroni przedmioty do kwoty ok. 900 tys. zł,
• klasa IV – chroni przedmioty do kwoty ok. 1,5 mln zł.

Warto pamiętać, że jeśli nasz sejf ma mieć zastosowanie jako szafa pancerna na broń to musi posiadać min certyfikat S-1.

Rodzaje zamków w sejfach

Kolejnym ważnym aspektem, który trzeba rozważyć przy zakupie sejfu to rodzaj zamka, jaki zastosowano w sejfie. Na rynku obecnie dostępne są trzy typy zamków:

Zamek kluczowy – najpopularniejszy rodzaj zamka stosowany w sejfach. Jedyną jego zaletą jest niska cena, jednak ciągle musimy mieć na uwadze nasz klucz, gdyż gdyby się dostał w nie powołane ręce, możemy mieć spore problemy.

Zamek szyfrowy mechaniczny – przy częstym korzystaniu ze sejfu może on się okazać bardzo nie praktyczny, gdyż przy otwieraniu go trzeba dużej precyzji.

Zamek elektroniczny – najbardziej praktyczny i dobrze zabezpieczający typ zamka, gdyż również posiada on zabezpieczenia na szyfr. Warto jednak pamiętać, że jest on zasilany energia elektryczną, dlatego warto pamiętać o wymianie bateryjki raz na jakiś czas.