Zabawki interaktywne – hit czy kit?

Interaktywne zabawki

Wielu rodziców wyraża sporą obawę przed wprowadzeniem nowoczesnych zabawek do świata swojego dziecka. Stereotypy sprawiają, że wciąż zabawki interaktywne są uważane za zbyteczną fanaberie. O ile zakup tabletu dla dwulatka jest niezbyt sensownym rozwiązaniem, to przemyślany produkt edukacyjny, może przynieść dużo korzyści w rozwoju malucha. Półki w sklepach z zabawkami, aż uginają się pod naporem asortymentu. Trzeba iść z duchem czasu, ale zgodnie z poradami dziecięcych psychologów, tak aby innowacje przyniosły same pozytywne skutki dla dziecka.

Co to są zabawki interaktywne?

Zgodnie z definicją, interakcją nazywa się wzajemne oddziaływanie na komunikację pomiędzy dwiema lub więcej osobami. Oznacza to, że naciśnięcie nosa pluszowego psa powoduje szczekanie z głośnika zabawki, a dopasowanie odpowiedniego elementu generuje sygnał świetlny i tak dalej. Te z pozoru błahe sygnały uczą prawidłowych reakcji w okresie, w którym dopiero kształtuje się percepcja u dziecka. Zabawka interaktywna może nauczyć odpowiedniej reakcji na świat zewnętrzny, który otacza latorośl. Zabawkami zmuszającymi do interakcji są również klocki oznaczone liczbami i cyframi. W błędzie jest ten kto uważa, że elektroniczne zabawki mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Sama zabawka nie może mieć złego wpływu, co nie oznacza, że należy zostawić dziecko samo sobie. Należy poznawać nowy świat wspólnie z dzieckiem, tak jak ma to miejsce w przypadku innych form zabawy.

Rola edukacyjna zabawek interaktywnych

Przede wszystkim zabawki interaktywne są w stanie stymulować malucha na każdym etapie jego rozwoju. Przy ich wyborze bezwzględnie należy kierować się wiekiem dziecka, ponieważ prawidłowe dopasowanie jest kluczem do osiągnięcia edukacyjnego sukcesu. Dobrym rozwiązaniem jest zakup zabawki, która ewoluuje wraz z wiekiem małego użytkownika. Taki cel można osiągnąć poprzez stopniowanie poziomu trudności zadań. Zabawkę interaktywną można porównać do roli elementarza, ponieważ doskonale objaśnia świat kolorów, kształtów, liczb i liter. Zabawka edukacyjna może doskonale kształcić słuch i wywierać wpływ na wymowę nowych słów. Bardziej zaawansowane zabawki mogą wpływać na kształcenie zmysłu węchu i dotyku. Dzięki zabawie dziecko może w prosty sposób zapamiętać nowe słowa i  sposób ich wymawiania. Po naciśnięciu elementu pojawia się konkretny dźwięk, dzięki temu w dziecku wyrabia się umiejętność poprawnej reakcji przyczynowo-skutkowej. Zabawki interaktywne znakomicie wpływają na ćwiczenie pamięci, a nawet na prawidłową motorykę dłoni.