Lublin – największy rynek nieruchomości na wschód od Wisły

mieszkania deweloperskie w lublin

Rynek mieszkań deweloperskich w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Nowe inwestycje powstają nie tylko w dużych miastach. Popyt na mieszkania jest tak duży, że kolejne projekty realizowane są wszędzie tam, gdzie jest na nie największe zapotrzebowanie. Do takich miast zalicza się Lublin, gdzie rynek mieszkaniowy jest oceniany jako perspektywiczny.

Lokowanie kapitału w nieruchomości

Nie ulega wątpliwości, że branża deweloperska jest jedną z pierwszych, która odczuwa zmiany w gospodarce. Wybuch pandemii spowodował zastój na rynku nieruchomości. Kupujący zastanawiali się, czy ceny mieszkań pójdą w górę, inwestorzy natomiast rozmyślali, czy mieszkania deweloperskie w Lublinie to dobry pomysł w obliczu niewiadomej.

Na szczęście zawirowania trwały tylko chwilę. Potencjalni nabywcy, z obawy przed najgorszym, wycofywali swój kapitał z lokat i inwestowali w nieruchomości. Deweloperzy potwierdzili ten trend – w rok po pandemii zanotowali transakcje w rekordowych ilościach.

mieszkania deweloperskie w lublinie

Lublin przyjazny studentom

Rynek nieruchomości w Lublinie służy przede wszystkim zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych jego mieszkańców. Tych w mieście nie brakuje – to dobry ośrodek na rozwój zawodowy, który przyciąga ofertą edukacyjną na wysokim poziomie.

Wśród najlepszych uczelni znajdują się słynny Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Medyczny czy Politechnika Lubelska. Nie brakuje też uczelni prywatnych, takich jak Wyższa Szkoła Nauk Społecznych czy Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji. Do Lublina każdego roku masowo napływają studenci. Wśród nich znajdują się również cudzoziemcy. Brać studencka stanowi potencjalną grupę nabywców, dla których mieszkania deweloperskie w Lublinie pozostają w sferze możliwości finansowych.

Podaż nie nadąża za popytem

Wzmożone zainteresowanie na rynku nieruchomości dotyczy zarówno ofert od dewelopera, jak i od właścicieli z sektora prywatnego. Należy podkreślić, że poprzez obniżkę stóp procentowych staniały kredyty hipoteczne, pojawiło się ryzyko ujemnego oprocentowania, a do tego doszła jeszcze inflacja, z którą źle radzą sobie wszystkie kraje europejskie.

Powyższe czynniki sprawiają, że podaż nie nadąża za popytem. Mieszkania deweloperskie w Lublinie sprzedają się jeszcze na etapie realizacji inwestycji, również nieruchomości z rynku wtórnego szybko znajdują swoich nowych nabywców. Specjaliści z sektora finansowego są zdania, że zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego zostało mocno nadwyrężone. Rodacy lokują swoje oszczędności w nieruchomościach, przeznaczając je na wynajem lub do dalszej sprzedaży.

Mieszkania dopasowane do oczekiwań kupujących

Deweloperzy nieustannie czuwają nad trendami w sektorze nieruchomości, starając się dopasować do bieżących oczekiwań. Aktualnie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania deweloperskie w Lublinie w typie kawalerki oraz nieruchomości 2-pokojowe. Realizacje skupiają się głównie w centralnej, zachodniej i północnej części miasta, gdzie stale przygotowywane są tereny pod nowe inwestycje mieszkaniowe.

Partnerem materiału jest Tabela Ofert.