Jak prawidłowo pielęgnować cerę wrażliwą?

0

Wiatr, zmiany temperatury, diety lub stres — wszystko to ma niebagatelny wpływ na stan naszej skóry. Czynniki te szczególnie mocno oddziałują na cerę wrażliwą, która szybko ulega zaczerwienieniu, podrażnieniu i suchości. Z tego powodu odpowiednia pielęgnacja jest niezwykle istotnym czynnikiem, który determinuje jej wygląd. Jak powinna wyglądać? Podpowiadamy. 

Jak rozpoznać cerę wrażliwą?

Cera wrażliwa najczęściej objawia się wysuszeniem, łuszczeniem, zaczerwienieniem, a także powstawaniem małych pęknięć lub zmian zapalnych. Towarzyszy jej również uczucie napięcia, ściągnięcia, a nawet swędzenia. Objawy takie mogą być odczuwalne na całej twarzy lub jedynie na poszczególnych partiach.

Za ową wrażliwość mogą odpowiadać czynniki zewnętrzne takie jak: wiatr, słońce, czy zmiany temperatur, a także wewnętrzne, czyli stres lub zaburzenia hormonalne. Wszystkie te elementy mogą powodować naruszenie warstwy hydrolipidowej skóry i przepuszczanie do jej wnętrza substancji z otoczenia, co wywołuje stan zapalny.

Oczyszczanie cery wrażliwej

Cera wrażliwa powinna być oczyszczona przy pomocy delikatnych, pozbawionych mydła, bezzapachowych żeli. To ważny krok, którego zadaniem jest usunięcie brudu i sebum, a także przygotowanie twarzy do kolejnych kroków pielęgnacyjnych. Podczas mycia nie należy pocierać skóry, ponieważ może to dodatkowo ją podrażnić.

Do usunięcia makijażu warto zastosować dedykowane do tego celu kosmetyki takie jak płyny micelarny lub mleczka do demakijażu przeznaczone do cery wrażliwej. Nie posiadają one w swoim składzie silnie drażniących substancji. Z kolei tonik powinien mieć bezalkoholową, nawilżającą formułę.

Nawilżenie cery wrażliwej

Warto sięgnąć po dedykowane do cery wrażliwej kremy i sera, które poprawiają jej nawilżenie i łagodzą podrażnienia, a także wspomagają odbudowę jej bariery ochronnej. Warto poszukać delikatnego kremu, który nie zawiera zbędnych dodatków takich jak barwniki i substancje zapachowe.

Najlepiej sięgnąć po kosmetyki, które w swoim składzie zawierają substancje regenerujące i nawilżające. Należy do nich na przykład kwas hialuronowy, który jest naturalnym składnikiem skóry odpowiadającym za jej głębokie nawilżenie. Pantenol i niacynamid to również substancje działające regenerująco i kojąco.

Cera wrażliwa – czego unikać?

Cera wrażliwa charakteryzuje się słabym płaszczem ochronnym. Z tego powodu jest bardziej podatna na wszelkie podrażnienia. Produkty do niej przeznaczone powinny być pozbawione substancji zapachowych, barwników i konserwantów, a także alkoholu. Ważne jest również by miały hipoalergiczną formułę.

Niewskazana jest również ekspozycja na promieniowanie UV w solarium, a także chlor na basenie. Posiadaczki cery wrażliwej powinny unikać również używek takich jak tytoń i alkohol.

Cera wrażliwa a odpowiednia dieta

Poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków i unikaniem czynników drażniących warto zadbać również o właściwą dietę. Powinna być pozbawiona tłustych, ostrych potraw, a także kolorowych napojów, ponieważ są to czynniki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na wrażliwą skórę.