Jak prawidłowo polerować samochód?

polerowanie samochou

Karoseria to jeden z pierwszych elementów, który przyciąga uwagę oglądających pojazd. Niestety lakier to również jeden z bardziej narażonych na uszkodzenia elementów. Trudno tego uniknąć, ponieważ intensywne promienie słoneczne czy nagłe gradobicie to czynniki, na które pojazd będzie zawsze narażony. Aby skutecznie usunąć zarysowania i zniwelować zmatowioną warstwę, warto się zdecydować na polerowanie samochodu. Jak to zrobić poprawnie?

Na czym polega ręczne polerowanie lakieru w samochodzie?

Pielęgnację i konserwację lakieru w samochodzie można przeprowadzać na różne sposoby. Polerowanie jest niewątpliwie jednym ze skuteczniejszych, ponieważ pozwala się uporać z nieestetycznymi rysami czy problemem blaknięcia lakieru. Wielu kierowców decyduje się na inwestycję w renowację lakieru samochodowego wykonywaną przez specjalistów w serwisie detailingowym. Dzięki temu można uzyskać najlepsze efekty prac. Polerowanie można przeprowadzać ręcznie i mechanicznie. Pierwsza metoda wymaga więcej wysiłku.

Prace należy rozpocząć od dokładnego umycia lakieru, do czego warto wykorzystać glinkę. Następnym krokiem jest nałożenie pasty polerskiej. Preparat trzeba wcierać z umiarkowanym naciskiem przy zastosowaniu specjalnego pada. Kolejnym etapem jest oklejenie taśmą zabezpieczającą chromowanych części i plastikowych elementów. Prace polerskie powinny być przeprowadzane na niewielkich obszarach z należytą starannością. W przypadku nałożenia zbyt dużej ilości pasty może się przydać delikatna ściereczka z mikrofibry, aby usuwać jej nadmiar.

Jak wypolerować lakier mechanicznie?

Szybszą, a często również skuteczniejszą metodą polerowania lakieru samochodowego okazuje się ta mechaniczna. To właśnie tym sposobem detailerzy przywracają dawną świetność lakierowi. O to, jak przebiegają takie prace, zapytaliśmy specjalistę z firmy zajmującej się renowacją lakieru samochodowego w Warszawie Real Auto, który wyjaśnił:

– W przypadku mechanicznego polerowania samochodu najważniejsze jest dobrej jakości urządzenie, czyli polerka do samochodu pochodząca od sprawdzonego producenta. Potrzebna jest również pasta do polerowania i miernik lakieru. Podobnie jak w przypadku ręcznych prac w pierwszej kolejności trzeba umyć pojazd. Podczas polerowania należy zachować niezwykłą precyzję, aby nie uszkodzić lakieru. Warto pracować na małych obszarach i rozpocząć od niskich obrotów. Ruchy polerki powinny być kierowane z lewej do prawej strony oraz z góry na dół. Po zakończonym polerowaniu wystarczy nałożyć pastę wygładzającą i nawoskować lakier.