Jak przechowywać perfumy lane, by na długo zachowały swoje właściwości?

perfumy lane

Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, perfumy mają swoją datę ważności. Są jednak czynniki, które mogą odczuwalnie skrócić ich żywotność i przyczynić się do utraty pięknego zapachu. Każdy natomiast chce, aby jego ulubione perfumy służyły mu przez jak najdłuższy czas i zachowały swoje właściwości. Aby to osiągnąć, warto skupić się na sposobie ich przechowywania. Jak więc zadbać o perfumy lane? Sprawdźmy!

Czy perfumy mogą się zepsuć?

Jak wspomnieliśmy powyżej, perfumy – podobnie jak wszystkie inne kosmetyki – mają swoją datę ważności, w związku z czym mogą się przeterminować i zepsuć. W takiej sytuacji tracą one swoje właściwości, zapach staje się mniej intensywny i nietrwały, a niekiedy nawet zatęchły oraz nieprzyjemny. Perfumy po dacie ważności mogą też delikatnie mętnieć. Jeśli rozpoznasz choć jeden z tych objawów, nie używaj ich więcej i wymień na nowy flakon. Nie martw się jednak, okres przydatności perfum wynosi zazwyczaj nawet kilka lat, a co więcej – często możesz go przedłużyć, przechowując je w odpowiedni sposób.

Flakony ze szczelnym zamknięciem

Producenci francuskich perfum lanych umieszczają kompozycje zapachowe w estetycznych flakonach ze szczelnym zamknięciem zakończonym atomizerem. Za jego pomocą dozujesz odpowiednią ilość perfum na skórę i nie musisz przy każdym użyciu całkowicie otwierać buteleczki, by skorzystać z jej zawartości. Dzięki temu perfumy są dobrze chronione przed docierającym do nich powietrzem wraz z bakteriami i innymi zanieczyszczeniami. W przeciwnym razie mogłyby one przyczyniać się do utleniania zapachu i znacznie szybszej utraty jego trwałości oraz intensywności.

Ciemne, chłodne miejsce

Duże znaczenie dla zachowania właściwości zapachowych ma też miejsce, w którym przechowujesz flakon. Dotyczy to nawet perfum lanych najwyższej jakości od takich producentów, jak Mandoco. Wystawianie ich na działanie wysokiej temperatury czy wilgoci, a także słońca (promieniowania UV) mogłoby negatywnie wpływać na ich jakość.

Dobrym rozwiązaniem jest więc trzymanie flakoników z perfumami w ciemnych miejscach, np. w szafce lub w ich oryginalnych, kartonowych opakowaniach. Co więcej, pamiętaj, by nie przechowywać ich w łazience, w której – szczególnie po gorącej kąpieli – może znacznie wzrastać temperatura, która również ma niekorzystny wpływ na właściwości perfum.