Jak stworzyć przytulne wnętrze w małym mieszkaniu?

oświetlenie

Wprowadziłeś się do nowego mieszkania? Zastanawiasz się co zrobić, żeby jego wnętrze było przytulne? Udekorowanie nowego lokalu to nie lada wyzwanie. W tym artykule przedstawimy kilka prostych trików, które wytworzą spokojną i urokliwą atmosferę we wnętrzu.

Zastosuj dywany na podłogach

Dywany od razu sprawiają, że wnętrza stają się bardziej przytulne. Podłogi bez nich wydają się dość gołe – czegoś w nich brakuje. Zaletą dywanów jest również to, że optycznie powiększają przestrzeń w pomieszczeniu. Nadają się idealnie do otwartych przestrzeni takich jak salony. Najczęściej stosuje się dywany tuż przy sofie lub kanapie, a stawia się na nich niewielkie stoliczki.

Długie zasłony i poduszki

Dywany to nie jedyne elementy potrzebne do stworzenia przytulnej atmosfery w nowym mieszkaniu. Wybierając dywany, zasłony i poduszki wprowadzamy ,,życie” do pomieszczenia, a wnętrza wydają się mniej sterylne. Sprawdzają się one zarówno w salonie, jadalni, jak i sypialni. Dodatkową korzyścią jest wygłuszenie pomieszczenia. Montując karnisz w suficie lub na szczycie ściany i zawieszając długie zasłony sprawiamy, że pokój nabiera większej objętości i tworzy wrażenie większego niż jest.

Naturalne materiały

W nadanie przytulności wnętrzu niezbędne okazuje się wybranie naturalnych materiałów. Wybierając meble, detale wnętrza, tkaniny z drewna, skóry, wełny pomieszczenie natychmiast staje się znacznie cieplejsza. Pamiętaj, by wybierać różne struktury i stosować je w odpowiedniej mierze. Zbyt duża różnorodność może popsuć ogólną atmosferę, zbyt mała ilość dekoracji sprawi, że wnętrze będzie zimne i bez emocji.

Rośliny i zieleń

Chcesz ożywić swoje nowe mieszkanie? Najłatwiejszym rozwiązaniem jest postawienie na coś żywego, czyli rośliny. Zielone rośliny dają życie i poprawiają samopoczucie. W zależności od wielkości wnętrza możesz zastosować różne miejsca i rodzaje roślin. Możesz postawić duże rośliny w doniczkach na podłodze, mniejsze na parapecie, a na weekend kupić świeży pachnący kolorowy bukiet na stole.

Oświetlenie w mieszkaniu

Oświetlenie w nowym wnętrzu odgrywa kluczowe znaczenie. Do naszej dyspozycji są różne rodzaje oświetlenia: wiszące lampy sufitowe, stylowe lampy podłogowe oraz mniejsze lampki biurkowe. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie w pomieszczeniu wszystkich wyżej wspomnianych opcji. Wybór światła z jakiego będziemy korzystać będzie zależał od wykonywanych przez nas czynności. Gdy będziemy chcieli poczytać książkę będąc sami w pomieszczeniu na pewno usiądziemy w wygodnym fotelu i skorzystamy z lampy podłogowej oświetlającej konkretne miejsce. Gdy spotkamy się z przyjaciółmi zapewne nasze wnętrze będzie rozświetlało nowoczesne oświetlenie (Ardant) by wszyscy mogli się nawzajem widzieć i prowadzić dyskusje.

Najważniejsze w stworzeniu przytulnego wnętrza jest wybieranie tego, co tobie osobiście przypada do gustu i w jakim otoczeniu czujesz się komfortowo. Nieraz wystarczy zakup nowego mebla, kiedy indziej powieszenie kilku obrazów, a w jeszcze innych wypadkach zmiana oświetlenia. Zanim podejmiesz ostateczne decyzje skorzystaj chociażby ze zdjęć umieszczanych w Internecie jak może wyglądać twoje wnętrze po zmianach.

Lampy stołowe – jak zbudować nastrój?

Lampy stołowe nie są oświetleniem pierwszej potrzeby, ale korzyści płynące z ich posiadania są ogromne. Taka mała lampka sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne i pełne wyrazu. Miękkie, rozproszone i ciepłe światło nie będzie powodować ostrych cieni. Stworzy dookoła piękną grę. Lub podkreśli światłem miejsce, która ma zostać podkreślone. Jakie jeszcze zalety mają lampki nocne?

Zalety lamp stołowych

Oświetlenie stołowe ma przede wszystkim tworzyć klimat. Jest to szczególnie istotne w sypialni czy salonie. Wyłączenie górnych lamp i zapalone lampki nocne budują atmosferę intymności. W sypialni świetnie sprawdzą się lampy z kloszami z dymionego szkła lub materiału. Bardzo popularne są obecnie także klosze rattanowe. Ażurowy materiał pięknie przepuszcza światło. Dzięki takim osłonom światło nie będzie razić i będzie miało odpowiednie natężenie, aby pomóc w wieczornym relaksie. Lampki nocne ustawiamy na stolikach przy łóżku. W salonie można umieścić takie nastrojowe oświetlenie na półce regału, na szafce telewizyjnej lub na stole. Jeśli szukamy czegoś, co lepiej wpisze się w styl strefy dziennej, można wybrać lampy stołowe z drewna, betonu, metalu lub na kamiennej podstawie.

Ale lampy stołowe pełnią też drugą funkcję. Jeśli szukamy małej lampy biurkowej, lepiej postawić na model, który daje skupione, kierunkowe światło. Taka lampa pozwoli na komfortowe czytanie. Najczęściej są to modele w metalowej obudowie, która nie przepuszcza światła na boki, tylko kieruje je w jedno miejsce.

Jeszcze innym zadaniem, jakie stawiamy małym lampom jest oświetlenie pokoju dziecięcego. Zwykle takie lampki nocne mają fantazyjne kształty i przepuszczają jeszcze mniej światła. Najczęściej ledowe źródło światła ukryte jest wewnątrz obudowy z tworzywa, dzięki czemu taka lampa jest bezpieczna dla dzieci. W ofercie znajdują się misie, owce, gwiazdki i wiele innych, dziecięcych kształtów. A jeśli szukamy czegoś o podobnej funkcji dla starszaków, można zdecydować się na lampkę solną. Daje ona delikatne, miękkie światło, ale też tworzy w sypialni korzystny mikroklimat.