Wybieramy wykładziny biurowe — na co zwrócić uwagę?

wytrzymałość wykładziny

Wykładzina to najczęściej stosowany materiał wykończenia podłóg w pomieszczeniach biurowych. Jej wybór nie jest łatwy, ponieważ powinna nie tylko wyglądać estetycznie, ale również być komfortowa w użytkowaniu i trwała. Na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu? Podpowiadamy.

Wykładzina do biura — jaki materiał?

Do biura najlepiej wybrać wykładziny wykonane ze sztucznych włókien, takich jak poliamid lub polipropylen, które cechują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz odpornością na duży ruch. Dzięki temu, że materiał taki jest gładki, jest bardzo łatwy w czyszczeniu. Wykładziny biurowe takie jak na przykład panele winylowe są wytrzymałe i sprężyste, dzięki czemu nie odkształcają się i nie uginają.

Wykładzina do biura a styl wnętrza

Wykładziny biurowe dostępne są w wielu wzorach i kolorach tak, aby do każdej przestrzeni można było dopasować odpowiedni produkt. Wygląd wykładziny powinien być spójny z aranżacją wnętrza, dlatego też warto pochylić się nad kwestią jej estetyki. Często do pomieszczeń biurowych wybierane są ciemniejsze kolory, na których mniej widać ewentualne zabrudzenia. Do aranżacji zarówno tradycyjnych jak i nowoczesnych pasują szarości. Są one praktycznie, ponieważ nie widać na nich kurzu i brudu. Wykładzina w płytkach umożliwi nam tworzenie wielu interesujących wzorów, na przykład szachownicy i innych, dzięki czemu podłoga w naszym biurze zyska niepowtarzalny i wyjątkowy wygląd.

Wykładzina do biura — w płytkach czy w rolce?

Wykładziny dostępne są w płytkach dywanowych lub tradycyjnej rolce. Te drugie są mniej praktyczne, ponieważ trzeba je przykleić do podłogi, aby się odpowiednio się trzymały. Natomiast wykładziny w płatkach układa się na specjalny płyn antypoślizgowy, same również od wewnętrznej strony podklejone są specjalnym podkładem, dzięki czemu łatwiej się je układa. Są prostsze w transporcie, a w razie potrzeby zniszczoną płytkę można wymienić. Ich niewątpliwą zaletą jest również fakt, że wykładziny w płytkach można układać w dowolnie wybrany przez siebie sposób, tworząc różne stylowe kompozycje. Występują w wielu wzorach i kolorach, dlatego z pewnością każdy znajdzie model idealny dla siebie.

Wykładzina do biura a wytrzymałość

Ze względu na to, że biura to obiekty, które zazwyczaj są bardzo intensywnie użytkowane, wykładzina powinna być wysokiej jakości i być przeznaczona do takiego wnętrza. Domowe wykładziny nie będą odpowiednie, ponieważ nie oferują wystarczającej klasy ścieralności i po krótkim czasie mogą przestać być atrakcyjne. Wykładziny biurowe oznacza się klasą użytkową od 31 do 33.