Jak wybrać dobre piwo?

0
wybor piwa

Dla smakoszy chmielowego trunku wybór piwa jest niemal tak trudny jak dla sommeliera wybór wina. Wbrew pozorom poszczególne typy i gatunki różnią się bowiem niemal wszystkim – aromatem, smakiem, barwą, konsystencją, zawartością alkoholu, a nawet grubością piwnej pianki. Jak zatem znaleźć idealne piwo na wieczór? W tym pomoże Browar Tenczynek i pracujący tam specjaliści.

Cena nie idzie w parze z jakością

Przede wszystkim warto pamiętać, że wysoka cena niekoniecznie musi się równać wysokiej jakości trunku. Istnieją piwa niemal idealne, które kosztują mniej niż 10, a nawet mniej niż 5 złotych za półlitrową butelkę. Browar Tenczynek oferuje na przykład doskonałego pilsa za 4,60 złotych, a także świetnego lagera i Cesky Lezak w tej samej cenie. Z reguły nieco więcej trzeba zapłacić za piwa ciemne – stouty albo portery. Droższe będą też piwa pszeniczne. Siłą rzeczy jednak są to piwa nieco bardziej złożone, bardziej syte oraz posiadające większą zawartość ekstraktu i alkoholu. W Browarze Tenczynek intensywnie kawowy porter bałtycki kosztuje 7,49 złotych za półlitrowa butelkę. Z kolei orzeźwiające piwo pszeniczne z nutą banana i goździków tylko 5,70 złotych.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Z dystansem należy też podchodzić do piw importowanych. Oczywiście wśród nich trafiają się prawdziwe, chmielowe perełki, ale raczej należy je traktować jako wyjątek od reguły. Częściej wyższa cena piw wynika po prostu z konieczności ich importowania. Za 6, 7, a nawet 8 złotych możemy zatem otrzymać rozwodnionego lagera pokroju polskich piw komercyjnych. Co więc zrobić? Bezpieczniej jest testować piwa z polskich browarów rzemieślniczych. Dzisiaj mają one naprawdę wiele do zaoferowania i spokojnie mogą konkurować ze znanymi, światowymi markami. Godny polecenia jest chociażby Browar Tencznynek. Poza piwem świeżym, pszenicznym, Ceskym Lezakiem, porterem oraz piwem smakowym można u nich znaleźć też okovity, a także gadżety związane z piwem.

Które piwo wybrać?

Trudne nazwy i skomplikowany skład mogą przyprawić o ból głowy. Laikom polecamy zatem poczytać w Internecie o poszczególnych typach piwa. Istnieją nawet strony z recenzjami poszczególnych butelek. Początkującym piwoszom z pewnością przypadną do gustu piwa o mniejszej goryczce, czyli lekki pils albo orzeźwiające pszeniczne. Nieco bardziej obeznanym fanom piwa polecamy natomiast cięższe gatunki: APY, IPY, portery, a także piwa świeże. Dostępne są między innymi w niewielkim Browarze Tenczynek. Można je zamówić przez Internet z odbiorem osobistym lub dostawą do domu.