Jak wybrać kreatywne zabawki dla Twojego czworonoga?

0
Zabawki dla Twojego czworonoga

Szacuje się,że obecnie na świecie istnieje ok. 340 różnych ras psów. Zapewne wiele z nich jest ze sobą powiązanych ,ale spora część z nich różni się pod wieloma względami. Wielkość,masa ciała czy długość sierści to podstawowe rzeczy,które je od siebie odróżniają. Również pod względem temperamentu, potrzeby ruchowej czy pokarmowej zauważamy przeciwstawności. Nie mniej jednak istnieje jedna rzecz,która łączy wszystkie rasy psów. Jest to miłość do zabawy.


Każdy pies wprost uwielbia każdy rodzaj aktywności ruchowej,a przede wszystkim zabawy,najlepiej te wspólne ze swoim właścicielem. W tym wypadku kluczowę rolę odgrywają wszelkiego rodzaju zabawki dla psów,które znajdziemy w każdym sklepie z zabawkami i akcesoriami dla psa. Jak zatem wybrać tę odpowiednią dla swojego czworonoga?

O czym warto pamiętać wybierając zabawki dla psa?

Przy wyborze zabawek dla psa należy głównie zwrócić uwagę na funkcje jakie ma spełniać a także upodobania naszego pupila. Wyróżnić można kilka rodzajów zabawek,które z pewnością oferuje w swoim asortymencie każdy sklep z akcesoriami dla psa. Oprócz tych podstawowych w formie piłek,sznurków czy gryzaków godne polecenia będą zabawki edukacyjne. Wśród nich także możemy wyróżnić kilka kategorii:

Jakie są rodzaje zabawek dla psów?

Zabawki na inteligencję,czyli takie,które wymagają od psa logicznego myślenia i pomagają ćwiczyć jego pamięć. Będą to na przykład różnego rodzaju pudełeczka z szufladkami,przegródkami czy wieczkiem. Aby wydostać ukryty wewnątrz pokarm lub smakołyk,pies musi przesunąć ruchome elementy zabawki. Gry strategiczne tego typu polecane dla spokojnych czworonogów. Te zbyt energiczne,choć szybko i łatwo poradzą sobie ze zdobyciem nagrody,mogą po prostu zniszczyć zabawkę.

Zabawki pobudzające. Idealnie nadające się do dłuższej zabawy,np.podczas nieobecności pozostałych domowników. Do uwielbianej przez psiaki kuli “smakuli” wkładamy karmę lub drobne smakołyki,a pies przewracając i bawiąc się nią wydobywa na zewnątrz ukryte przekąski. Zabawki tego typu wymagają od psa aktywności oraz dość szybkich i dynamicznych ruchów,dlatego będą zajęciem na dłuższą chwilę.

Zabawki wyciszające. Będą to gumowe zabawki,w wewnątrz których ukryć możemy przysmak o miękkiej konsystencji,np. pasztet. Aby dostać się do nagrody,pies musi przytrzymać zabawkę i ją gryźć,lizać lub żuć,co uspokaja i wycisza zwierzę. Idealne po intensywnym spacerze czy aktywnej zabawie na świeżym powietrzu.

Zabawki do szarpania,czyli różnego rodzaju sznurki,które świetnie sprawdzą się podczas przeciągania i wspólnej zabawy. Znajdziemy również i takie,które przy jednym końcu przymocowane mają gumową piłeczkę,co sprawia,że zabawka staje się jeszcze bardziej atrakcyjniejsza dla czworonoga.

Pluszaki i przytulanki. Choć wszystkie psy uwielbiają szaleństwa i zabawy,to każdy z nich znajduje się czasem w sytuacji,kiedy po prostu odczuwa strach i zagrożenie. Może być to na przykład nowe miejsca czy najzwyczajniej w świecie podróż autem,którą psy nie zawsze dobrze znoszą. W takim przypadku sprawdzą się właśnie materiałowe zabawki,które zachowują znany psu zapach i dodają mu otuchy. Znajdziemy także i takie z piszczałką w środku,co może być jej dodatkowym atutem.

Jak widać,istnieje naprawdę szeroki wybór kreatywnych zabawek dla naszych czworonogów. Półki w sklepach z zabawkami i akcesoriami dla psów uginają się o bogatego asortymentu,a w sklepach online liczba dostępnych produktów sięga często kilkudziesięciu a nawet kilkuset różnych modeli. Którą zatem wybrać? Wszystko zależy od naszego psa, a raczej jego potrzeb i temperamentu. Niektóre z zabawek,jak na przykład pluszaki czy przytulanki lub te do szarpania w postaci sznurków,będą odpowiednie dla każdego psiaka.

W przypadku energicznych czworonogów sprawdzą się zabawki typu kula”smakula”,które wymagają większej aktywności ruchowej. Zabawki na inteligencję,które wymagają logicznego myślenia idealne będą zaś dla tych spokojniejszych zwierzaków. Nie mniej jednak przy kupnie każdej z ich musimy zwrócić uwagę jeszcze na dwie bardzo ważne rzeczy. Pamiętajmy,że powinny być one po pierwsze wykonane z wysokogatunkowych i wytrzymałych materiałów,a dwa,nie mogą zawierać niebezpiecznych dla zwierzęcia części,głównie ostrych elementów,które mogłyby stanowić zagrożenie dla jego życia.