Jak wybrać swój pierwszy samochód?

wybor auta

Zdanie egzaminu na prawo jazdy i zdobycie kwalifikacji kierowcy skłania wiele osób do pomyślenia o własnym środku lokomocji. Zakup pierwszego samochodu rodzi jednak wiele wątpliwości. Odwiedzić salon Toyoty w Poznaniu czy poszukać modeli na rynku wtórnym? W którym segmencie poszukiwać pojazdu i jaki rodzaj napędu będzie najlepszy? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wiele ważnych pytań, które pozwolą Ci wybrać auto najlepiej wpisujące się w indywidualne potrzeby.

Określenie aktualnych potrzeb

Pierwszym krokiem jest określenie swojej aktualnej sytuacji i związanych z nią potrzeb motoryzacyjnych. To właśnie one przesądzają o segmencie, który należy wziąć pod uwagę, typie podwozia, markach oraz wyposażeniu. Wiele osób marzy o szybkim modelu sportowym, który pozwoli osiągać imponujące prędkości i będzie robić duże wrażenie na otoczeniu. Taki pojazd jednak dużo pali i przy codziennym dojeżdżaniu do pracy może okazać się zupełnie nieekonomiczny.

Klasę zawsze warto dopasowywać pod kątem ilości osób, które mają jeździć na co dzień, długości pokonywanych tras oraz wielkości przewożonych bagaży. Miejski model kompaktowy zapewni świetną zwrotność na zakorkowanych ulicach i można go parkować nawet na zatłoczonych parkingach. Jego utrzymanie będzie niedrogie, a koszty napraw nie zrujnują budżetu. Idealnie sprawdzi się dla singla, ale dla rodziny z dwójką dzieci może już być za mały. Podobnie nietrafioną inwestycją stanie się duży pickup dla dwójki młodych ludzi, którzy poruszają się przede wszystkim po mieście.

Decyzję warto podjąć w taki sposób, aby zakupione auto ułatwiało życie i codzienne funkcjonowanie, a nie stało się źródłem dodatkowych stresów. Dealer Toyota w Poznaniu gwarantuje wsparcie doświadczonego doradcy, który nie tylko podpowiada sprawdzone opcje, ale i pomaga klientom dobrać auto do ich codziennego stylu życia.

Jaki typ napędu wybrać?

Po wybraniu bryły nadwozia należy pomyśleć o typie silnika. Do wyboru pozostają jednostki:

  • wysokoprężne,

  • benzynowe,

  • hybrydowe,

  • elektryczne.

Pierwszy i drugi rodzaj to klasyczne rozwiązanie znane na rynku już od wielu lat. Osoby wybierające samochód z silnikiem diesla, muszą jednak pamiętać, że w niektórych europejskich miastach obowiązuje ich zakaz poruszania się po centrach.

Napędy alternatywne są przyjazne dla środowiska. Hybrydy słyną m.in. z automatycznych skrzyń biegów, które początkującemu kierowcy ułatwią płynną jazdę. Tego typu auta oferuje m.in. dealer Toyoty w Poznaniu. Ta znana marka rozwija technologię hybrydową już od 1997 roku, a kolejne modele cieszą dużym zaufaniem. Wysoka niezawodność konstrukcji sprawia, że w praktyce rzadziej trzeba odwiedzać serwis Toyota w Poznaniu, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne.

Elektryki wykorzystują jedynie energię z baterii, dlatego są nieco mniejsze od hybryd. Po ich rozładowaniu niezbędne jest podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, dlatego sprawdzą się raczej do jazdy na krótkich odcinkach, a nie podróżowania po całym kraju. Warto także zwrócić uwagę, że z ich naprawą nie poradzi sobie każdy warsztat. Przeglądy powinien objąć swoją pieczą autoryzowany serwis Toyota w Poznaniu, a nie przypadkowy mechanik.

Nowy czy używany?

Wybór pomiędzy nowym samochodem a tym z rynku wtórnego najczęściej jest podyktowany budżetem przewidzianym na zakup pierwszego auta. Osoby, które dysponują większą kwotą, zwykle decydują się na tę pierwszą opcję, a innym pozostaje poszukiwanie pojazdu z drugiej ręki. Warto jednak odwiedzić salon. Toyota Ukleja obecnie udostępnia szeroki wybór form finansowania.

Osoby indywidualne mogą skorzystać z kredytu samochodowego i ponosić realny miesięczny wydatek rzędu kilkuset złotych. Dla przedsiębiorców korzystną opcją może okazać się leasing. Toyota zapewnia korzystne umowy w ramach SmartPlan, z możliwością późniejszego wykupu. Taka umowa pozwala cieszyć się nowym autem bez konieczności samodzielnego ponoszenia kosztów serwisowania w ASO. Toyota w Poznaniu, z którą podpisuje się umowę leasingową, zapewnia gwarancję i naprawdę wszelkich usterek w ramach stałych opłat.