Jak wykonywać skomplikowane obróbki blacharskie?

Obróbka blachy

W szeroko rozumianej branży budowlanej bardzo często zachodzi konieczność wykonywania różnego typu obróbek blacharskich. Służą do tego nowoczesne – ręczne, półautomatyczne oraz w pełni automatyczne urządzenia do profesjonalnej obróbki blach. Które rozwiązanie jest najbardziej optymalne?

Firmy budowlane głównie specjalizują się w budowie domów oraz w remontach. Jest to tak zwane budownictwo mieszkaniowe. Istnieją także firmy, które działają w segmencie budownictwa przemysłowego, a także takie, które wyspecjalizowały się w dostarczaniu gotowych elementów na budowy. Bardzo dobry przykład na stronie https://polsver.pl/. Tego typu przedsiębiorstwa współpracują z firmami budowlany i specjalizują się chociażby w kompleksowym dostarczaniu gotowych elementów z blach, które wykorzystywane są np. do obróbek dachów, kominów, balkonów, tarasów, fasad metalowych. Blacha, choć jest materiałem bardzo twardym i odpornym na niekorzystne warunki to przy pomocy odpowiednich urządzeń może być w dowolny sposób formowana.

Ręczne narzędzia do gięcia blach

Małe firmy, np. dekarskie chętnie korzystają z ręcznych narzędzi do obróbki blach. Można tu wymienić chociażby specjalne nożyce, a także ręczne giętarki, które z powodzeniem radzą sobie z wyginaniem blachy arkuszowej. Tego typu sprzęt jest bardzo pomocny, gdy mamy do czynienia z wykonaniem pokryć dachowych z blachy lub typowych obróbek, np. balkonowych.

Zobacz także: https://www.hyperweb.pl/wyposazenie-firmy-dekarskiej/

Giętarki do blachy sterowane CNC

Alternatywą i bardzo specjalistycznym sprzętem służącym do przygotowania obróbek jest giętarka do blachy sterowana CNC. Tego typu profesjonalny sprzęt jest powszechnie wykorzystywany przez firmy, których specjalizacją jest przygotowywanie obróbek blacharskich na podstawie dostarczonego projektu. Stosowanie zaginarki do blachy sprawia, że w krótkim czasie bez problemu można przygotować wiele elementów o bardzo skomplikowanych kształtach. Giętarki mogą współpracować z innego typu sprzętem.

Sterowanie CNC sprawia, że praca wykonywana jest bez przestoju, dokładnie, według tego, co zamówił klient. To ważne, gdyż na dalszym etapie prac budowlanych firmy monterskie nie będą miały kłopotów z wykonaniem swojej pracy, a co za tym idzie wszystkie inwestycje budowlane będą kończone w terminie. Giętarki do blachy eliminują także praktycznie ryzyko popełnienia błędów, które można popełnić stosując tylko i wyłączenie narzędzia ręczne.