Jak zacząć biegać?

przygoda z bieganiem jak ja rozpoczac

Bieganie pomaga w redukcji masy ciała, modeluje sylwetkę, pozytywnie wpływa na pracę serca, a także poprawia samopoczucie. Nic więc dziwnego, że jest to jedna z najchętniej podejmowanych aktywności wśród Polaków. Myślisz o tym, aby zacząć biegać? Doskonała decyzja. Sprawdź, jak stawiać swoje pierwsze biegowe kroki, aby nie zrobić sobie krzywdy, a także czerpać ze sportu jak najwięcej przyjemności. 

Zainwestuj w dobre buty

Do amatorskiego biegania nie potrzebujesz pulsometru, drogich słuchawek, zegarka z GPS-em ani innych nowoczesnych gadżetów. Zamiast tego zadbaj o dobre buty biegowe. Obuwie to podstawa zarówno u początkujących, jak i u zawodowych biegaczy. Jego zadaniem jest amortyzowanie wstrząsów i stabilizacja stóp – jeśli nie będzie odpowiednie, narazisz się na kontuzje i urazy.

Przy wyborze butów do biegania należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

  • Rodzaj nawierzchni – do biegania po asfalcie potrzebne będzie obuwie z dużą amortyzacją i płaską podeszwą. Do treningów w terenie przeznaczone są buty z większą stabilizacją i agresywniejszym bieżnikiem.
  • Typ stopy – ze względu na sposób przetaczania stopy po podłożu, możemy wyróżnić stopę supinującą, neutralną i nadpronującą. Jeśli nie wiesz, jaki masz typ stopy i jak dobrać obuwie na tej podstawie, wybierz się do profesjonalnego sklepu biegowego. Tam otrzymasz odpowiednie wskazówki.
  • Masa ciała – im większa masa ciała, tym większe obciążenie dla stawów. Dlatego cięższe osoby powinny zaopatrzyć się w buty z większą amortyzacją.

Wyznacz cel

Nic nie motywuje do treningów bardziej niż wyznaczenie konkretnego celu. Jeśli wiesz, do czego dążysz, łatwiej będzie Ci to osiągnąć. Celem może być wynik na danym dystansie, czas aktywności, utrata kilogramów lub cokolwiek innego.

Zaczynaj powoli

Jednym z największych błędów popełnianych przez początkujących biegaczy, jest bieganie za szybko i za dużo. Pamiętaj, że Twój organizm musi przyzwyczaić się do obciążenia, a na to potrzeba czasu. Zacznij od 3 treningów w tygodniu. Jeśli wcześniej z aktywnością fizyczną nie było Ci po drodze, spróbuj przeplatać trucht z marszem. Wraz z upływem czasu możesz skracać czas marszu i wydłużać czas biegania.

Na początku musisz zbudować solidną bazę tlenową, która będzie podstawą do wprowadzania dalszych treningów. Dlatego najlepszą jednostką w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach jest BC1 (w pierwszym zakresie intensywności), czyli bardzo wolny bieg, który nie powoduje zadyszki. Więcej o jednostkach treningowych i pojęciach związanych z bieganiem przeczytasz w serwisie Liga Kubusia.

Pamiętaj o regeneracji i treningu uzupełniającym

Nawet mistrzowie świata robią przerwy i dają sobie czas na regenerację. Dlatego i Ty nie możesz o tym zapominać. Ignorowanie bólu i przemęczenia prędzej czy później skończy się kontuzją lub urazem, która zmusi Cię do przerwy w treningach, a może i zniechęci do ich kontynuowania. Dlatego słuchaj swojego organizmu.

Warto wprowadzić też trening uzupełniający, który poprawi Twoją technikę biegową, a także wzmocni mięśnie. Pozwoli Ci to biegać szybciej i oczywiście bezpieczniej.