Jaki jest koszt zakupu aparatu USG do gabinetu?

usg w gabinecie

Ultrasonografy, czyli aparaty do USG są jednymi z powszechniej używanych urządzeń diagnostycznych. Dzięki możliwości zobrazowania tkanek i bezinwazyjności ta aparatura medyczna zyskała na popularności do tego stopnia, że spotykana jest nie tylko w gabinetach radiologicznych czy ginekologicznych, ale również fizjoterapeutycznych. Jaki jest koszt zakupu ultrasonografu, na który muszą przygotować się specjaliści medyczni?

Od czego zależy cena aparatu USG?

Zakres cenowy jest niezwykle szeroki – niektóre ultrasonografy kosztują kilkadziesiąt tysięcy, a inne zaś kilkanaście tysięcy. Skąd taka rozbieżność? Wszystko zależy od parametrów technicznych i możliwości, które oferuje urządzenie, jak również od oczekiwań i potrzeb przyszłego użytkownika. Wpływ na koszt takiej inwestycji ma m.in. liczba głowic, moduły oprogramowania, rodzaje obrazowania oraz inne dodatkowe wyposażanie. Nie można również pominąć kwestii mobilności – zazwyczaj przenośne ultrasonografy są tańsze od stacjonarnych.

Cena uwarunkowana jest także od miejsca, z którego zakupione będzie urządzenie. Używane ultrasonografy lub od nieznanych producentów będą tańsze, natomiast istnieje ryzyko, że sprzęt może szybko ulec uszkodzeniu. Natomiast urządzenia od autoryzowanych dystrybutorów aparatów ultrasonograficznych są droższe, ale dużo lepszej jakości. Oprócz tego zapewniony jest również okres gwarancyjny czy opieka serwisowa.

Ile kosztują ultrasonografy?

Jak już wspominaliśmy: cena zależy od tego, czy wybór pada na nową aparaturę, np. od dystrybutora ultrasonografów GEMED, czy decydujesz się na zakup używanego sprzętu. Ceny są bardzo zróżnicowane i uzależnione od poziomu zaawansowania technologicznego.

Ceny aparatów ultrasonograficznych zaczynają się mniej więcej od 10 tysięcy złotych. Standardowe urządzenia z podstawowym wyposażeniem to koszt około 15 tys. zł, natomiast bardziej wyspecjalizowane aparaty, które oferują więcej, kosztują około 30 tys. zł – w podobnej cenie można znaleźć przenośne ultrasonografy Doppler z kolorowym obrazowaniem. Niewiele więcej zapłacisz za stacjonarny aparat USG Doppler z podobnym poziomem zaawansowania technologicznego. Kupując aparat USG, nie należy kierować wyłącznie ceną. Warto pamiętać, że ultrasonograf ma służyć jak najdłużej i spełniać wszelkie oczekiwania czy potrzeby diagnosty.