Jaki prezent dla kawosza?

kawiarka

W Polsce nie brakuje miłośników kawy. Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez tego mocnego, czarnego napoju. Kawa to również świetny temat na urodzinowy, imieninowy albo bożonarodzeniowy prezent. Jak wybrać odpowiedni podarunek dla kawosza?

Ekspres do kawy

Jeżeli szukasz konkretnego prezentu z okazji okrągłych urodzin albo na parapetówkę dla znajomych, z pewnością ekspres do kawy będzie dobrym rozwiązaniem. Najtańsze będą z pewnością modele kapsułkowe. Wymagają one jednak stosowania specjalnych kapsułek, zawierających gotową mieszankę kawy i na przykład mleka. Kawosze jednak bardziej ucieszą się z nieco droższego modelu kolbowego albo automatycznego. Do tego pierwszego używa się kawy mielonej. Drugi z kolei wymaga zastosowania kawy ziarnistej. Średnia cena porządnego ekspresu ciśnieniowego w wersji automatycznej to od 2 do 4 tysięcy złotych. Oczywiście znajdziemy jednak zarówno modele tańsze, jak i nieco droższe.

Akcesoria dla kawosza

Jeżeli jednak przelewowy ekspres do kawy to zbyt duży wydatek, można postawić na “kawowe” drobiazgi. Kawosze na pewno ucieszą się na przykład z oryginalnego, designerskiego kubka albo całego zestawu kubków do kawy. Może przyda im się również specjalny dzbanek do spieniania mleka albo osobny spieniacz. Świetnym prezentem może się też okazać wyjątkowa puszka do przechowywania kawy, dzięki której ziarna nie zwietrzeją i nie stracą świeżości. Wiele osób stawia również na specjalne syropy do kawy albo po prostu coś słodkiego, co można do kawy “przegryźć”.

Kawa mielona, kawa w ziarnach

Dla tych, którzy już mają swój ekspres do kawy, warto również wybrać odpowiednią kawę. Na rynku znajdziemy z reguły mieszanki dwóch podstawowych gatunków, czyli arabici i robusty, pochodzące z różnych – bardziej i mniej znanych – palarni. Jeżeli jednak szukamy czegoś drogiego i bardzo oryginalnego, możemy postarać się chociażby o kawę kopi luwak. To najdroższa kawa na świecie, pochodząca z Indonezji. Kilogram ziaren kosztuje około tysiąca euro.

Zaparzacze dla prawdziwych koneserów

Prawdziwi koneserzy kawy, którzy o jej parzeniu wiedzą niemal wszystko, na pewno ucieszą się też z nieco bardziej zaawansowanych urządzeń. Ekspres do kawy w wersji automatycznej praktycznie nie wymaga żadnej pracy. Trzeba tylko nacisnąć guzik i kawa zrobi się sama. Niektórzy jednak lubią celebrować tę czynność i testować różne sposoby robienia kawy. Oni z pewnością ucieszą się więc z takich akcesoriów, jak aeropress, chemex, dripper, french press albo innego, przydatnego gadżetu. Wszystkie te urządzenia służą do ręcznego zaparzania kawy.