Stoły do otwartej kuchni

Stół do kuchni połączonej z salonem

Otwarta kuchnia jest ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem w aranżacji nowoczesnych wnętrz. Ograniczenie ilości ścian oraz otwarcie na inne pomieszczenia sprawią, że kuchnia staje się miejscem przestronnym i wielofunkcyjnym, gdzie możemy ulokować duży stół dla kilku lub nawet kilkunastu osób. Często spotykane jest w tym przypadku łączenie kuchni z jadalnią, dzięki czemu przestrzeń jest wykorzystana optymalnie.

Stoły do kuchni mogą pełnić wiele różnych funkcji. Jeśli lubimy gotować, blat niejednokrotnie posłuży nam jako miejsce do przygotowywania posiłków. Osoby, które cenią spotkania rodzinne albo lubią organizować kolacje w gronie przyjaciół, będą potrzebowały dużego stołu, najlepiej z funkcją rozkładania. W otwartej kuchni możemy ulokować taki stół centralnie, na środku lub ustawić go przy jednej ze ścian i przestawiać jedynie w razie konieczności.

Jaki stół do otwartej kuchni?

Przy wyborze idealnego stołu do otwartej kuchni kierujmy się nie tylko designem, ale też wielkością stołu – ta powinna być proporcjonalna do wielkości pomieszczenia. Ważne jest również, by stół był wykonany z materiałów łatwych w utrzymaniu, nie wymagających skomplikowanych czy drogich zabiegów czyszczenia. Jeśli często biesiadujemy, unikajmy blatów artystycznych, z litego drewna z cienką powłoką lakieru zabezpieczającą blat. Takie meble, pomimo pięknego wyglądu, szybko się niszczą, a my zmuszeni będziemy inwestować w dodatkowe zabiegi i renowacje. Stawiajmy na gładkie powierzchnie, matowe lub błyszczące, co pozwoli nam cieszyć się pięknym stołem przez wiele lat.

Do popularnych modeli, wybieranych do kuchni otwartych należą stoły rozkładane i z dużym, prostokątnym blatem. Przestronna, otwarta kuchnia daje nam wiele możliwości w zakresie wyboru stelaża – nie musimy tu ograniczać się do prostopadłych, linearnych nóżek, ale zabawmy się i eksperymentujmy, stawiając na skosy, co doda wnętrzu dynamiki i przełamie nudę.

Do jadalni czy kuchni, czyli jak szukać idealnego stołu

Gdy w naszych poszukiwaniach skupimy się jedynie na stołach dedykowanych do kuchni, może nas ominąć wiele interesujących propozycji. Szukajmy więc też modeli tworzonych z myślą o jadalni lub salonie – dzięki temu porównamy nie tylko ceny, ale też materiały i styl. Jak sami zauważymy, szybko się okazuje, że stoły do otwartej kuchni wcale niejedno mają imię i ze względu na swoją wielofunkcyjność są dostępne w kategoriach mebli do salonu i jadalni.

Wybierając model stołu do kuchni zainspirujmy się stylem, który już zdominował nasze wnętrze. Pamiętajmy o zasadzie spójności – do kuchni w stylu industrialnym wkomponujmy mebel o podobnym designie, nie ryzykujmy tu łączenia z klasycznym wzornictwem. Jeśli zaś mamy kuchnię w stylu rustykalnym lub tradycyjnym, postawmy na proste nogi i znane materiały, jak drewno lub płyta wiórowa. Najważniejsze, byśmy przy naszym stole czuli się pewnie i komfortowo – a to osiągniemy też, jeśli dobierzemy do naszego mebla zestaw krzeseł o podobnej strukturze i kolorystyce.