Jakie narzędzia powinny znajdować się w każdym warsztacie?

narzedzia w warsztacie

Urządzony z pomysłem oraz odpowiednio wyposażony warsztat znacznie ułatwia przeprowadzanie rozmaitych prac naprawczych w domu i ogrodzie. Aranżacja własnego warsztatu to zawsze indywidualna kwestia właściciela, jednak istnieje lista narzędzi, które bez względu na osobiste upodobania każdy powinien mieć pod ręką. Jakie to narzędzia? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Podstawowe narzędzia ręczne, których nie może zabraknąć w Twoim warsztacie

Warsztat to miejsce, w którym przeprowadzane są drobne naprawy. W związku z tym musi znaleźć się w nim zestaw podstawowych narzędzi ręcznych. Każdy majsterkowicz powinien wyposażyć się w młotek, szczypce uniwersalne (kombinerki), wkrętak (śrubokręt) płaski i krzyżakowy, piłę do drewna i metalu oraz komplet kluczy. Niezbędny jest przede wszystkim klucz nastawny z możliwością zmiany rozwarcia szczęk. Dzięki temu z łatwością przykręcisz lub odkręcisz śruby o rozmaitych wymiarach. Poza tym pod ręką warto mieć również klucz dynamometryczny oraz kilka kluczy płasko-oczkowych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w sklepie internetowym kistenberg-sklep.pl, będącym dystrybutorem produktów marki Kistenberg: Właściciel warsztatu powinien wyposażyć się również w rozmaite przyrządy pomiarowe. Mowa tu m.in. o poziomicy, zwijanej taśmie mierniczej i składanej calówce z drewna. Do wymierzania odległości w trakcie rozmaitych prac remontowo-naprawczych przydaje się też centymetr krawiecki. Ustawianie mebli, montaż półek czy wieszanie rozmaitych przedmiotów na ścianie bez tych akcesoriów jest praktycznie niemożliwe.

W jakie elektronarzędzia warto inwestować?

Poza zestawem narzędzi ręcznych w każdym warsztacie musi znaleźć się również komplet podstawowych elektronarzędzi. Absolutne minimum to dobrej jakości wiertarka udarowa, wkrętarka oraz szlifierka. Choć to z pewnością niemały wydatek, zakupu tych narzędzi nie można pominąć w trakcie urządzania swojego warsztatu. Jeśli budżet na to pozwala, warto zaopatrzyć się także w lutownicę, pilarkę elektryczną, kosiarkę do przycinania trawnika oraz opalarkę, pomocną w trakcie usuwania starej farby lub lakieru. Ciekawym pomysłem na uzupełnienie wyposażenia są narzędzia pneumatyczne, których siłą napędową jest sprężone powietrze. W tym przypadku opłaca się zainwestować w gwoździarkę, klucz udarowy i pistolet malarski.

Jak prawidłowo przechowywać narzędzia w warsztacie?

Narzędzia wykorzystywane w warsztacie powinny być przechowywane w przeznaczonych do tego pojemnikach. Służą do tego m.in. skrzynki narzędziowe Kistenberg. To solidne i wytrzymałe produkty, zapewniające ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwym działaniem wilgoci. Duży wybór modeli z kilku różnych serii pozwala dobrać walizkę do ilości posiadanych narzędzi. Dzięki dużej liczbie dodatkowych przegród i kubeczków wewnątrz skrzynki możesz bezpiecznie przechowywać nie tylko narzędzia, ale także rozmaite akcesoria i elementy drobnicowe stosowane podczas prac remontowo-naprawczych.