Jeden klucz do wszystkich zamków – na czym polega system jednego klucza?

klucz do kazdego zamka

Aby łatwiej otwierać i zamykać drzwi w różnych pomieszczeniach powstały systemy jednego klucza, czyli master key. Czym dokładnie one są i jak działają? Zobacz główne informacje i sprawdź, czy jeden klucz do wszystkich zamków sprawdzi się u Ciebie!

Czym jest system jednego klucza?

Systemy jednego klucza, nazywane również systemami typu master key, są w Polsce rzadko spotykane, natomiast mają one wiele zalet, więc warto poznać je bliżej.

Tego typu systemy, powodują, że można stosować wtedy jeden klucz do wszystkich zamków – https://euroset.pl/15-jeden-klucz dlatego nie ma potrzeby posiadania wielu kluczy. W skład takich systemów wchodzą odpowiednie rodzaje wkładek do zamków oraz klucze, które nazywane są kluczami systemowymi.

W ramach systemów jednego klucza można również korzystać z wkładek antywłamaniowych, co powoduje, że pozwalają one na uzyskanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

System jednego klucza powoduje, że wkładki mogą być otwierane zarówno kluczami osobnymi dla każdego zamka, jak i jednym kluczem, który pasuje do wszystkich zamków.

Kiedy sprawdzi się jeden klucz do wszystkich zamków?

Systemy typu master key mają bardzo szerokie zastosowanie i obecnie są one używane często w wielu budynkach. Wybierając jeden klucz do wszystkich zamków, można natomiast korzystać z zamków znacznie wygodniej, ponieważ jeden klucz jest skonstruowany tak, by można było otwierać i zamykać nim wiele drzwi.

Najczęściej system jednego klucza jest używany w większych obiektach, na przykład w halach przemysłowych, biurowcach, sklepach, hotelach, obiektach wielorodzinnych, gdzie znajduje się wiele drzwi i wymagają one używana wielu zamków.

Wobec tego w takim systemie można przykładowo otwierać wszystkie pomieszczenia znajdujące się na danym piętrze biura jednym kluczem, przy czym zamki te mają również dodatkowe klucze, które są osobne i mogą być przekazane różnym osobom.

Warto też wskazać, że system master key może być używany również w domach jednorodzinnych.

Jak zastosować system master key?

Aktualnie systemy, w których używany jest jeden klucz do wszystkich zamków, posiada w ofercie wielu producentów wkładek do zamków drzwiowych. Warto zatem zapoznać się z różnymi produktami, porównać je ze sobą, uwzględnić poziom bezpieczeństwa, aby wybrać takie, które będą optymalne w danym budynku.

Aby przygotować sprawnie działający system jednego klucza w budynku, warto zdecydować się na pomoc dobrego ślusarza, który będzie mógł wtedy doradzić, jaki system najlepiej sprawdzi się w danym budynku oraz przeprowadzi fachowy montaż wszystkich wkładek systemowych.