Prawdziwy klasyk stylu angielskiego i kolonialnego. O czym mowa? Rzecz jasna o kanapie chesterfield, która z należytym szacunkiem umiejscowi się w eleganckim gabinecie, zacisznym kąciku czytelniczym czy wytwornym salonie. Niewiele osób wie, że jest to mebel o długiej historii. Nie bez powodu uznawany za ponadczasową ikonę designu. Czym się wyróżnia? W jakich wariantach występuje? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć.
Kanapa chesterfield – czym się wyróżnia?
Jak rozpoznać sofę chesterfield spośród innych kanap dostępnych na rynku? Rozróżnienie jej nie będzie trudne, o ile poznamy kilka charakterystycznych cech w bezpośredni sposób ją określających. Po pierwsze, stanowi typ obszernej, skórzanej sofy o niewidocznej konstrukcji i scalonej bryle, którą tworzy niskie siedzisko, prosty zaplecek i masywne, wywinięte podłokietniki. Kolejnym, bardzo znaczącym wyróżnikiem kanapy chesterfield są głębokie pikowania z gęsto rozmieszczonymi guzikami, obejmujące wszystko oprócz poduch siedziska.
Różne warianty wykończeń…
Klasyczna w swej postaci kanapa chesterfield wyprodukowana jest z naturalnej skóry licowej w brązowej lub czarnej kolorystyce. Na przełomie lat powstało jednak wiele interpretacji tychże sof, stąd tez dziś już nikogo nie dziwi ich dostępność w bogatej palecie kolorystycznej. Największą popularnością cieszą się modele utrzymane w tonacji butelkowej zieleni czy głębokiej czerwieni. Podobna różnorodność dotyczy materiałów obiciowych. O ile w tradycyjnej swej postaci kanapa chesterfield tapicerowana była skórą, o tyle współcześnie sięga się po aksamit, nubuk, alcantarę oraz inne.
… i form
Unowocześnione rodzaje sof chesterfield różnią się nie tylko kolorem i materiałem obiciowym, ale również formą. Obok klasycznego, 2-osobowego wariantu nie powinny dziwić modele 3- lub nawet 4-osobowe. Z dzielonymi poduchami pozornie wyznaczającymi przestrzeń dla każdego użytkownika.
Jak wykorzystać kanapę chesterfield we wnętrzu?
Jak zostało to już na początku wspomniane, sofy z głębokimi pikowaniami stanowią nieodzowny element wnętrz w stylistyce angielskiej. Chętnie zagoszczą w eleganckich gabinetach, przytulnych bibliotekach czy dostojnych salonach, stanowiąc ikonę aranżacyjnego konserwatyzmu. Tym samym wpisując się także w tak modny w ostatnim czasie styl loftowy i kontrastując z surowymi elementami pozostałego wyposażenia. To jednak nie koniec możliwości. Pikowane umeblowanie znajdzie wiernych zwolenników w stylistyce kolonialnej, będąc pochodną stylu wiktoriańskiego. Sofa chesterfield wzorcowo sprawdzi się w aranżacjach vintage, łącząc meble z dekoracjami pochodzącymi z różnych epok.