Do czego wykorzystuje się kartony?

do czego wykorzystuje sie kartony

Opakowania kartonowe są powszechnie stosowane, zarówno w handlu detalicznym, jak i hurtowym. Są różne rodzaje kartonów, których używa się w wielu celach. Wyróżnia się określone typy w zależności od przeznaczenia, materiału użytego do produkcji i wielu innych czynników. Są to między innymi kartony na dokumenty, pudełka kartonowe na prezenty, kartony pocztowe i opakowania wysyłkowe, pudełka przeprowadzkowe, pudła archiwizacyjne czy kartony na wino. Producent kartonów powinien mieć w swojej ofercie szeroki wybór dla różnych zastosowań.

Kartony na dokumenty i pudła archiwizacyjne

Kartony na dokumenty służą do przechowywania bieżących dokumentów. Występują we wszystkich rozmiarach – od A7 do A3. Są to zarówno pojemniki na czasopisma i katalogi, co również pudła na zawartość segregatora oraz sortery na biurko. Pozwalają zachować porządek w dokumentach, nawet w przypadku codziennej pracy biurowej.

Pudła archiwizacyjne służące do archiwizacji dokumentów. Wykonane są najczęściej z mocniejszego materiału – bardzo mocnej, trójwarstwowej tektury falistej. Dzięki temu, skutecznie zabezpieczają ważne dokumenty przed zniszczeniem się. Dno i uchwyty w pudłach zostają dodatkowo wzmocnione. można je wygodnie przenosić nawet w przypadku dużego obciążenia. Posiadają zdejmowane albo uchylne wieka, pozwalające na wygodny dostęp do zawartości. Warto umieszczać na nich etykiety opisu, które umożliwiają szybkie sprawdzenie, co jest w środku.

Kartony paletowe i pocztowe oraz opakowania wysyłkowe

Przy konieczności przesłania dokumentów lub innych produktów, poleca się specjalne opakowania wysyłkowe oraz kartony paletowe i pocztowe. Opakowania wysyłkowe pozwalają na praktyczne zapakowania przeróżnych zamówień. Należą do nich między innymi książki, do których poleca się owijki – opakowania do transportu książek. Do innych rodzajów opakowań kartonowych można zaliczyć kartony z regulowaną wysokością, kartony płaskie i kartony długie, opakowania do wysyłki kalendarzy i plakatów, a także kartony teleskopowe.

Producent kartonów oferuje także zazwyczaj kartony paletowe, które są idealnie dopasowane do rozmiarów przeciętnej palety. Polecane są przede wszystkim do transportu towarów w trudnych warunkach. Wykonuje się je z tektury falistej o pięciu warstwach, dodatkowo wzmocnionej. Są bardzo odporne na uszkodzenia, wilgoć oraz zmiany temperatury. Te same specyfikacje mają pudełka przeprowadzkowe, służące do pakowania ubrań i innych przedmiotów podczas przeprowadzki.