Kask, szelki, lina kotwicząca – elementy dbające o bezpieczeństwo pracownika na wysokościach

praca na wysokosci

Właściciele przedsiębiorstw zajmujących się pracami na wysokościach są zobowiązani zapewnić swoim pracownikom najwyższą jakość bezpieczeństwa. Jest to absolutną podstawą przy takich zajęciach jak budowa dachu, konserwacja słupów elektrycznych czy remontowanie bloków. Zastosowanie liny kotwiczącej, szelek bezpieczeństwa i innych urządzeń do prac na wysokościach jest w niektórych przypadkach koniecznością. Wynika ona nie tylko z przepisów BHP, ale i ze zwykłego ludzkiego rozsądku. Przepisy wyraźnie określają, że zapewnienie odzieży i elementów ochronnych leży po stronie pracodawcy.


Szelki bezpieczeństwa i kaski

Fundamentalne elementy zabezpieczenia pracownika przed upadkiem to kask i szelki bezpieczeństwa. O innych częściach, takich jak lina kotwicząca, opowiada kolejny akapit. Tymczasem warto powiedzieć o podstawach: kask chroni głowę, której uraz może skończyć się poważnym kalectwem. Szelki bezpieczeństwa to akcesorium, które podtrzyma człowieka w trakcie ewentualnego spadania z wysokości. Powinno też bezpiecznie rozkładać siły towarzyszące temu upadkowi. To doraźna pomoc, która zapobiega uderzeniu o ziemię lub rozłożone sprzęty, umożliwia stosunkowo wygodne oczekiwanie na nadchodzącą pomoc. Szelki powinny być dobrane do pracownika indywidualnie. Trzeba też pamiętać o terminie przydatności tego produktu. Aby pełniły swoją funkcję, nie może minąć siedem lat od daty produkcji. Po pięciu latach powinien zostać wykonany przegląd – być może już wtedy trzeba będzie je wycofać z użytkowania.

Lina do pracy na wysokości, linki bezpieczeństwa, lina kotwicząca

O bezpieczeństwo pracowników na wysokościach dbają też różnego rodzaju liny. Muszą mieć one wytrzymałość określoną przez odpowiednie normy. Powinny też uwzględniać obciążenie masą człowieka i zmienne warunki atmosferyczne – w tym temperaturę. Liny do prac na wysokościach bywają skręcone lub plecione. Mogą mieć również zamocowany rdzeń. Linka bezpieczeństwa to jedna z części łączących w systemach powstrzymywania spadania. Używa się ją samodzielnie lub z amortyzatorem. Wykonana jest z liny stalowej, syntetycznej lub taśmy. Pozioma lub pionowa lina kotwicząca (inaczej: lina asekuracji poziomej lub lina asekuracji pionowej) pozwala pracownikowi na bezpieczne schodzenie w określone miejsce – w zależności od powierzchni. Jest to ważny element asekuracyjny, który można wykorzystać również do prac na głębokościach – na przykład w trakcie schodzenia do kanału. Stosowanie liny kotwiczącej jest przydatne w warunkach, w których pracownik musi często przemieszczać się z miejsca w miejsce.