Jak pobudzić dziecięcą wyobraźnię?

0
zajecia dla dzieci

W świecie zdominowanym przez komputery i urządzenia przenośne, kreatywność zdaje się nabierać coraz większej wartości. Na próżno szukać dzieci, które oddają się twórczym zabawom, kiedy na wyciągnięcie jest nowa, absorbująca gra. Czym zachęcić dziecko do porzucenia niezdrowych nawyków i kształtowania w sobie kolejnych umiejętności?

Dać dziecku wybór

Dzieciom bez względu na wiek nie brakuje wyobraźni. Jest ona jednak nieco przyćmiona przez współczesne trendy, które coraz częściej skupiają się wyłącznie na elektronicznych urządzeniach. Zachęta ze strony rodziców bywa wystarczającą motywacją do rozwijania się w twórczy sposób. Nie wolno tego robić na siłę, ponieważ można uzyskać efekt przeciwny do zamierzonego. Nie należy więc zmuszać pociechy do uczestnictwa w zajęciach, w kierunku których nie przejawia zainteresowania.

Maluch chce rozpocząć naukę gry na instrumencie? Niech samodzielnie zdecyduje, czy będzie to gitara, flet, czy fortepian. Może obiektem zainteresowań są zajęcia aktorskie? Proszę bardzo. Wolność wyboru, to najlepsze, co można podarować dziecku przy rozwijaniu swoich pasji.

Zabawki, które przenoszą do innego świata

Dziecięcą kreatywność warto pobudzać od najmłodszych lat. Narzędziem mogą być popularne na całym świecie zestawy klocków Lego, które dziś znajdują się w imponującej liczbie domowych gospodarstw. Świetną zachętą będą też zabawki, które są ostatnim hitem we wszystkich sklepach dla dzieci. Przykładem takiej mody są figurki Super Zings, które doczekały się nawet serii bajkowych ekranizacji.

Dziecko wciela się tu w rolę bohatera lub złoczyńcy, próbując stoczyć odwieczną walkę dobra ze złem. Figurki wykazują supermoce, które skutecznie uruchamiają dziecięcą wyobraźnię i wzmagają kreatywność. Maluch może tworzyć własne scenariusze, angażując do zabawy starsze rodzeństwo lub grupę rówieśników. Doskonały pomysł na dłuższą zabawę!

Wskazanie drogi – rodzicielskie zadanie

Rodzice nie zawsze wiedzą, jak wskazać dziecku drogę do samorozwoju. Tymczasem przykład najczęściej idzie z góry. Wystarczy zaangażować malucha do wspólnych zabaw i pokazać, że wszystko ma niemal nieograniczone możliwości. Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, w której jest dużo śmiechu. Wszechobecna radość sprawia, że dziecko zapomina o tym, co je ogranicza i daje się ponieść temu, co podpowiada mu wyobraźnia.

Rodzice pragnący rozwijać kreatywność swoich pociech powinni zdać się na spontaniczność. Nic nie wychodzi lepiej, niż niezaplanowana zabawa, odbywające się nagle bez żadnego harmonogramu.

Pora wyzbyć się nudy

Rozwijanie dziecięcej wyobraźni nie wymaga kosztownych rozwiązań. Nawet w domowym zaciszu można wymyślić na świetną zabawę z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku, zalegających w szafkach. Podczas takich zabaw nie zaleca się podsuwania dziecku gotowych rozwiązań, nie wolno strofować malucha czy oceniać.

Zabawa w swobodnej atmosferze przyniesie znacznie więcej korzyści, a do tego wzmocni rodzinne więzi. Przy okazji powstanie mnóstwo pięknych wspomnień, do których zawsze warto wracać.

Partnerem materiału jest Neduo – figurki Super Zings dla Twojego dziecka.