Kiedy profile stalowe prostokątne wymagają malowania?

profile stalowe

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje profili zamkniętych wykonanych ze stali. Część z nich posiada zabezpieczenie antykorozyjne, pozostałe sprzedawane są w wersji surowej, a zatem wymagają malowania w celu ochrony przed korodowaniem. Zabezpieczenia warstwą ochronną farby wymagają przede wszystkim te profile stalowe prostokątne, które są narażone na działanie wilgoci. W praktyce wszystkie profile powinny być zabezpieczone antykorozyjnie, w innym przypadku szybko zardzewieją.

Profile stalowe ocynkowane i surowe

W związku z tym, że na rynku dostępne są dwa rodzaje prostokątnych profili stalowych, należy podkreślić, że tylko jedne z nich wymagają malowania. Profile ocynkowane są już zabezpieczone przed korozją i zwykle się ich nie maluje. Oczywiście istnieją metody malowania ocynku, ale jest to dodatkowy koszt, którego nie opłaca się ponosić. Wyjątkiem jest metoda Duplex. To metoda zabezpieczenia profili stalowych warstwą ocynku i powłoką malarską. Taka ochrona jest skuteczniejsza i zabezpieczone w ten sposób profile są bardziej estetyczne. Bezwzględnego zabezpieczenia warstwą farby wymagają profile stalowe prostokątne surowe. To najtańszy materiał konstrukcyjny tego typu, łatwy w obróbce i trwały, ale wymagający malowania. Warto pamiętać, że powłoki malarskie, zwłaszcza nakładane metodą na mokro, są mniej trwałe niż ocynk i co pewien czas trzeba je odnawiać.

Jak maluje się stalowe profile surowe?

Istnieją dwie metody malowania stalowych profili prostokątnych lub kwadratowych. Pierwszą, najtańszą i najczęściej stosowaną, jest malowanie na mokro. Wykorzystuje się do tego dość tanie farby, pędzle, wałki lub pistolety malarskie. Lepszym zabezpieczeniem jest malowanie metodą proszkową. Wykorzystuje się do tego specjalny rodzaj farb. Pokryte farbą elementy są podgrzewane w przeznaczonym do tego celu piecu. To metoda kosztowna, ale niezwykle skuteczna. Wykonana w ten sposób powłoka malarska jest trwała i niezwykle estetyczna. Profile stalowe prostokątne malowane proszkowo są dobrze chronione przed korozją, ale powierzchniowe uszkodzenia powłoki są trudne do naprawy.

Antykorozyjnego zabezpieczenia powłoką malarską wymaga praktycznie każdy surowy profil stalowy prostokątny lub kwadratowy, zwłaszcza jeśli jest elementem wystawionym na działanie wilgoci. Jeśli profil nie zostanie zabezpieczony farbą, w szybkim czasie pokryje się rdzą, a w dłuższej perspektywie czasu straci swoją wyjściową wytrzymałość. Powłokami malarskimi nie zabezpiecza się profili stalowych ocynkowanych, z wyjątkiem elementów zabezpieczanych metodą Duplex.