Podjazd dla niepełnosprawnych – zastosowanie, rodzaje i alternatywy

podjazd dla niepelnosprawnych

Za sprawą odpowiednich konstrukcji osoby niepełnosprawne mogą znacznie łatwiej poruszać się w przestrzeni zewnętrznej i wewnątrz budynków. Wśród pomocnych rozwiązań wspierających samodzielność osób używających wózków, znajdują się podjazdy dla niepełnosprawnych. Gdzie można je zamawiać?

Podjazd dla niepełnosprawnych – jakie ma zastosowanie?

Osoba niepełnosprawna, która nie może samodzielnie pokonać schodów, może dostać się do celu za pomocą podjazdu.

Podjazd dla niepełnosprawnych jest rodzajem konstrukcji, za pomocą której można przedostawać się na wyższe lub niższe powierzchnie za pomocą wózka inwalidzkiego bądź też z użyciem innych urządzeń pomocnych w poruszaniu się osobom niepełnosprawnym.

Ponadto podjazdy tego typu używane są często przez osoby starsze, mające trudności z poruszaniem się, osoby z wózkami dziecięcymi, dlatego mają one bardzo szerokie zastosowanie.

Jak wygląda podjazd dla niepełnosprawnych?

Konstrukcja jak podjazd dla niepełnosprawnych ma formę pochyłej ścieżki komunikacyjne, za pomocą której osoby niepełnosprawne mogą łatwo dostać się na wzniesione wyżej powierzchnie.

Obecnie podjazdy spotykane są w różnych wariantach, co również wynika w miejsca oraz z czasu ich budowy.

Do najczęściej wykonywanych podjazdów dla osób niepełnosprawnych zaliczają się:

  • Metalowe podjazdy dla osób niepełnosprawnych – wykonane są z konstrukcji metalowej i najczęściej wykorzystują do tego celu kratownice, które tworzą podjazd. Taka forma podjazdu powoduje, że nie gromadzą się na nim opady i jest on łatwy w utrzymaniu w czystości. Ponadto takie podjazdy wyróżniają się łatwym i szybkim montażem oraz przystępnymi cenami.

  • Betonowe podjazdy dla osób niepełnosprawnych – podjazdy wykonane z betonu, także wykończone za pomocą kamienia, płytek ceramicznych, najczęściej wznoszone są razem z budynkiem.

  • Podjazdy rozkładane dla osób niepełnosprawnych – w tym przypadku podjazd jest rozkładany, dlatego może być on wykorzystany w sytuacji, gdy pojawia się taka potrzeba. Podjazd może mieć wtedy formę platformy z barierkami albo samych podjazdów pod koła wózka.

Alternatywnie podjazd dla niepełnosprawnych może być zastąpiony również za pomocą platformy windowej dla osoby niepełnosprawnej. Tego typu winda zajmuje wtedy znacznie mniej miejsca w porównaniu do podjazdu.

Gdzie zamówić podjazd dla osoby niepełnosprawnej?

Podjazdy dla osób niepełnosprawnych, pogodnie jak inne rozwiązania pomagające w likwidowaniu barier, dostępne są w firmach specjalizujących się w ich realizacji na zamówienie klienta.

Firma może wtedy zapoznać się z danym miejscem, gdzie ma powstać podjazd, a potem zaprojektować go tak, aby zapewnił bezpieczeństwo i komfort dla osób z ograniczoną sprawnością.