Poradnia psychologiczna – kiedy pomoże i jak wybrać najlepszą?

0
psycholog

Psycholog jest specjalistą od ludzkie psychiki, lecz nie należy mylić go z psychiatrą. Kiedy warto zdecydować się na odwiedzenie poradni psychologicznej? Czym warto kierować się przy wyborze odpowiedniego psychologa?

Czym zajmuje się psycholog?

Psycholog jest osobą posiadającą odpowiednie wykształcenie kierunkowe, która zajmuje się udzielaniem pomocy psychologicznej oraz świadczeniem nich usług związanych ze swoją profesją.

Wśród usług prowadzonych przez psychologów znajdują się:

  • stawianie dowozy psychologicznej

  • konsultacje psychologiczne

  • prowadzenie testów psychologicznych

  • promocja zdrowia psychicznego

Ponadto psycholog może działać także jako psychoterapeuta – musi on ukończyć wtedy odpowiednie studia podyplomowe. Wówczas może on prowadzić terapie psychologiczne.

Psycholog a psychiatra – co warto wiedzieć?

Często można spotkać się z pojmowaniem zawodu psychologa oraz psychiatry jednakowo. Warto jednak wskazać, że psycholog i psychiatra to osoby posiadające inne uprawnienia.

Psychiatra jest lekarzem i może on wypisywać recepty, zwolnienia lekarskie, kierować pacjenta do szpitala. Psycholog nie posiada takich uprawnień, natomiast często współpracuje on z psychiatrą w celu prowadzenia leczenia psychiatrycznego.

Kiedy udać się do psychologa?

Jeszcze nie tak dawno temu korzystanie z pomocy psychologa uznawane było za oznakę słabości. Teraz jednak zawód psychologa, a także korzystanie z jego usług zostało odczarowane. Coraz więcej osób przyznaje się do chodzenia na psychoterapię, a psychologowie coraz częściej doradzają wielu osobom w podejmowaniu ważnych decyzji.

Wizyta u psychologa będzie wskazana wtedy, gdy:

  • pojawiają się dolegliwości ze strony psychiki, między innymi gorsze samopoczucie, wahania nastroju, nerwice, lęki, duży stres, problemy z nawiązywaniem kontaktu, trudności po stracie bliskiej osoby

  • konieczne jest uzyskanie pomocy związanej z podjęciem ważnej decyzji, na przykład dotyczącej dalszej drogi życiowej

  • celem jest dojście do porozumienia pomiędzy dwoma osobami, na przykład w trakcie terapii par

  • pojawiają się trudności związane z codziennym funkcjonowaniem, które wymagają właściwego wsparcia psychologicznego

Jak wybrać poradnię psychologiczną?

Z usług psychologa można korzystać na NFZ oraz prywatnie. Wiele osób decyduje się obecnie na tę drugą opcję, dzięki której można szybciej dostać się do psychologa.

Aby znaleźć dobry gabinet psychologiczny, warto zwrócić uwagę na jego ofertę i sprawdzić komentarze na jego temat, jakie można znaleźć w internecie.

Do zapoznania się ze swoją ofertą i skorzystania z konsultacji zaprasza poradnia psychologiczna LMC Poznań – https://klinika-lmc.pl/ z dokładną ofertą poradni można zapoznać się już teraz online.